صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      مشق هفته....  
 

چرا چشمان او غمگین بود؟ / فخری شادفر

4 آذر 1389

مدرسه فمینیستی : روز 25 نوامبر ، برابر با 4 آذر «روز بین المللی مبارزه با خشونت علیه زنان» است. اختصاص این روز به عنوان مناسبتی بین المللی، طبعا به ما زنان ایرانی فرصت دوباره ای می دهد که تلاش های مان را برای مبارزه با همه اشکال خشونت، بسیج کنیم. امسال نیز ما در مدرسه فمینیستی تلاش کرده ایم که به مناسبت این روز، در حد بضاعت مان ویژه نامه کوچکی گرد آوردیم که طی 10 روز گذشته تا 4 آذرماه (25 نوامبر) به خوانندگان سایت مدرسه فمینیستی تقدیم کرده ایم. باری، اختصاص این روز بین المللی علیه خشونت در برابر زنان را به فال نیک بگیریم و : علیه خشونت، گامی دیگر به پیش بگذاریم! از همین زاویه است که فخری شادفر در مطلب خود، تجربه ها و مشاهدات شخصی اش را از خشونت علیه زنان به تصویر کشیده است:

روز جهانی اعتراض زنان خشونت دیده علیه خشونت ورزان

هرگونه رفتار خشونت آمیز فیزیکی ، روانی و یا اقتصادی که بر اساس جنسیت بر زنان اعمال گردد خواه ناخواه باعت آسیب دیدن زنان می شود. خشونت بر زنان و کودکان (بویژه دختربچه ها) آنقدرها ربطی به پایگاه طبقاتی و موقعیت اجتماعی آنان ندارد گر چه آسیب های ناشی از خشونت بر زنان، در میان طبقات فرودست اجتماع، به مراتب بیشتر است و زنان محروم و زحمتکش و کسانی که معمولا فاقد پشتوانه هستند و نقطه اتکاهای مرسوم را ندارند (زنان اقلیت های قومی و دینی، زنان مهاجر، زنان رنگین پوست، دختران فراری، کارگران جنسی، و ...) بسیار بیشتر از دیگر اقشار مورد تهدید و در معرض خشونت اند .

در میان انواع خشونت ها، «خشونت خانگی» شاید بیشترین فشار ناشی از صدمات و جراحات را بر روح و تن و جان زنان وارد می آورد. خشونت های خانگی شامل موارد بسیاری می شود از جمله زنای با محارم، انجام عمل جنسی بدون رضایت زن، اعمال رابطه ی جنسی اجباری با غیر از شوهر، استفاده نکردن از وسایل جلوگیری در صورتیکه زن تمایلی به بچه دار شدن ندارد، دستمالی جنسی از بچه تا بزرگسال از طرف اقوام ذکور خانواده و صدها نمونه ریز و درشت، آشکار و پنهان، و قانونی و غیرقانونی که هر روز بر اغلب زنان و دختران در سراسر جهان اعمال می شود.

چرا چشمان او غمگین بود؟

می خواهم از زنی سخن بگویم که یکی از شاگردان من است. من کار داوطلبانه ی تدریس به بزرگسالان را انجام می دهم. بیشتر شاگردان من زنان افغان هستند. روزی سر کلاس مشغول تدریس بودم و نیم ساعتی گذشته بود که متوجه چهره ی متفاوت و تغییریافته ی یکی از زنان شدم. او با جلسات قبل بسیار فرق کرده بود، کسی که همیشه سر کلاس چشمانش از خوشحالی یادگیری برق می زد و همیشه خیلی شوخ طبع بود، در چشمانش برقی دیده نمی شد و به جایش پُر از غصه بود و چهره اش پژمرده.

کتاب را بستم و ازش پرسیدم: «چی شده؟ چرا غمگینی؟ حالت خوب نیست؟ مریضی؟..»

ــ نه. چیزیم نیس، خانوم.

گفتم: «در خانه دعوات شده؟ واسه خانواده ات اتفاقی افتاده؟

ــ نه خانوم. چیز مهمی پیش نیومده...

من که دست بردار نبودم باز پرسیدم که : «شوهرت کتکت زده؟ خب اگه زده ... حرفم را قطع کرد و گفت: «نه.»!

آخرین سؤالم به هدف خورد، گفتم که آیا شوهرت می خواد سرت هوو بیاره؟ چشمانش پر از اشک شد، و من هم دیگر ادامه ندادم.

بعد از پایان درس و رفتن شاگردها، او را به گوشه ی خلوتی بردم و با مهربانی و همدلی، ازش خواستم ک
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    لوگوی هفتگی ها    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان