صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

تالار عدالت میزبان همایش بررسی مبارزه با خشونت علیه زنان

عکس و گزارش از: بهار مفخم-7 آذر 1389

مدرسه فمینیستی : سالگرد مناسبت بین المللی «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» در کشور ما ایران با استقبال بسیاری از اساتید دانشگاه و حوزه، پژوهشگران، دانشجویان، زنان مدافع برابری، واکثر قریب به اتفاق کنشگران جنبش زنان روبرو شده است. سایت های متعدد جنبش زنان و نیز دانشگاهیان صلح طلب کشور به مناسبت این روز، فعالیت های متنوعی را سازمان داده اند از جمله همایشی که امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. خلاصه ای از مباحث مطرح شده در این همایش، که توسط «بهار مفخم» تهیه و تدوین شده است را در زیر می خوانید:

امروز هفتم آذرماه 1389 «همایش بررسی شیوه های مبارزه با خشونت علیه زنان» با حضور اساتید دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در سالن عدالت این دانشگاه برگزار شد. این همایش توسط انجمن علمی حقوقی دادنامه، دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران با همکاری و مشارکت کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو برنامه ریزی شده بود.

در این همایش دکتر رحیم نوبهار به بررسی راهکارهای مبارزه با خشونت علیه زنان از منظر اسلام پرداخت.
همچنین خانم دکتر رستمی تبریزی خشونت علیه زنان در ایران را مورد بررسی قرار داد و آقای دکتر نجفی به بررسی جرم شناختی بزه‌دیدگی علیه زنان به ایراد سخنرانی پرداخت. در ادامه این همایش دکتر رضا اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان از منظر حقوق بشر و حقوق بین‌الملل را موضوع سخنرانی خود قرار داد.

برنامه با سخنرانی دبیر همایش خانم «زهرا مشرف جوادی» آغاز شد. لازم به ذکر است که این همایش برای دومین بار و در سالروز «مبارزه با خشونت علیه زنان» که مصادف است با دومین سال تأسیس سایت «دادنامه» برگزار شد.

پس از صحبت افتتاحیه سمینار، نوبت به سخنرانی دکتر رحیم نو بهار شد. وی در مورد بررسی راهکارهای مبارزه با خشونت علیه زنان از منظر ارزش های الهی و عدالت گستر اسلام صحبت کرد. ایشان ضمن توضیحات مستند از تاریخ صدر اسلام و تأثیر آموزه های حضرت محمد (ص) اضافه کرد که در زمان پیامبر اسلام حتا یاران نزدیک پیامبر چنان همسران خود را مورد آزار و اذیت قرار می دادند که همسران آنها پیش پیامبر می رفتند و از خشونت و ظلم شوهران شان شکایت می کردند. بی ارزش بودن زن و تحقیر آنان در عصر جاهلیت به میزانی بود که حتا پسران جوان پس از مرگ پدر، به ناگزیر، همسران پدر را به ارث می بردند.

این استاد دانشگاه سپس به تلاش بی وقفه و ماندگار آموزه های اسلام و به خصوص تلاش عظیم و جانفرسای شخص پیامبر برای خاتمه دادن به این سنت های زشت و ناپسند عصر جاهلیت اشاره کرد. با این حال تأکید کرد که یک نکته را نیز نمی توان نادیده گرفت و آن، مشکلات متعددی است که در عصر جاهلیت بر سر راه آموزه های عدالت گستر پیامبر، وجود داشت. و البته چنین مشکلاتی، معمولا در راه اعتلای تمامی خرکت های نوین اجتماعی ظاهر می شود.

سخنران دیگر همایش، خانم دکتر رستمی بود که ایشان در بحث خود از منظر دیگری به نقد پدیده ی شوم و منحوس خشونت علیه زنان پرداخت. این استاد دانشگاه در بررسی خود به دو مفهوم ظاهراَ مجزا ولی در حقیقت مکمل، اشاره کرد و آن دو مفهوم همانا «خشونت» و «تبعیض» علیه زنان است.

یکی دیگر از اساتید که در این همایش جزو سخنرانان بود ــ دکتر وحید ــ به نکته ای بسیار حساس در حوزه مبار
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان