صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      مشق هفته....  
 

ننگ تجاوز بر پیشانی متجاوز و نه بر جان قربانی/ سوده راد

11 آذر 1389

مدرسه فمینیستی: 25 نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، روزی است که گروه های مختلف زنان در سراسر دنیا، صدایشان را علیه هرگونه خشونت بر زنان بلند می کنند. گزارش زیر به قلم سوده راد، نیز گوشه ای از آنچه در این روز در فرانسه اتفاق افتاده ارائه می دهد:

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در فرانسه

هر رابطه یا عمل جنسی که بر خلاف میل و رضایت انسان در لحظه ی وقوع باشد، موجب اهانت به کرامت انسانی آن فرد است و از مصادیق خشونت به حساب می آید. این ذهنیت غلط که مردها قادر به کنترل امیال جنسی خود نیستند و بیش از زنان نیاز به ارضای آن دارند، موجب شده است که خشونت و تجاوز از سوی مردان، در فکر و رفتار عمومی توجیه شود. زنانی که مورد خشونت یا تجاوز قرار می گیرند، عموماً به دلیل فشارهای فرهنگی، ترس و یا میل به فراموش کردن این اتفاق دردناک، اکثر زنان به مراجع فضایی شکایت نمی کنند.برای مثال در فرانسه تنها 2% زنان خشونت دیده، شکایت می کنند و انگار نه تنها مجبور به تحمل خشونت و تجاوز هستند، بلکه در وقوع آن نیز مقصر شناخته می شوند. این همان واقعیتیست که باید تغییر کند.

نتایج یک پژوهش توسط انستیتوی ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه (1) درسال 2008، نشان می دهد که در طول سال های 2005و 2006، 496000 زن مورد تجاوز، لمس جنسی یا تلاش برای تجاوز قرار گرفته اند. این آمار تنها زنان بین 18 تا 59 ساله را در بر گرفته است و بنابراین تنها بخشی از واقعیت را نشان می دهد. در همین حال، نتایج پزوهش ملی خشونت بر زنان در فرانسه(2) در سال 2000 و پژوهش ابزرواتوار ملی جرایم (3) ، نشان می دهد که هر ساله به بین 50000 تا 75000 زن تجاوز می شود. در هر دوی این پژوهش ها باز هم زنان بالغ مورد بررسی قرار گرفته بودند.

اتحادیه ی فمینیست ضد تجاوز در فرانسه که مرکز پیگیری و پاسخ گویی به تماس های مردمی در زمینه ی تجاوزات را مدیریت می کند، تخمین می زند که از هر 10 قربانی تنها یک زن شکایت می کند. طبق آمار تأیید شده توسط وزارت دادگستری فرانسه و این اتحادیه در 96% موارد متجاوز مرد است و 91% قربانیان زن هستند.

74% تجاوزات توسط یکی از آشنایان قربانی انجام شده است.

25% تجاوزات توسط یکی از اعضای خانواده ی قربانی انجام شده است.

57% قربانیان تجاوز دختران و پسران زیر سن بلوغ بوده اند.

49% تجاوزات بدون خشونت های فیزیکی صورت گرفته است.

با وجود این آمار مبارزه با تجاوز و خشونت علیه زنان در سال 2010 یکی از اهداف ملی و دولتی فرانسه اعلام شد. با این همه دولت با تکیه به دلایلی چون تبعات بحران اقتصادی، بودجه ی تخصیص داده شده به انجمن ها و اتحادیه های مبارزه با تجاوزات و پیگیری آن ها را کاهش داده است و با افزایش معمول بودجه ی سالیانه ی آنها نیز موافقت نکرده است. به همین دلیل بود که تجمع امسال روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، در 25 نوامبر، مقابل وزارت اقتصاد فرانسه برگزار شد. در این تجمع که در هوای سرد منفی سه درجه برگزار شد، به غیر از زنان سایر کشورها، زنان و مردان ایرانی نیز با تابلو های کمپین یک ملیون امضا، حضور داشتند.

علاوه بر سخنرانی هایی برگزار شده، نمایش های زنده به روی صحنه رفته و فیلم های کوتاهی نیز در اینترنت و شبکه های تلویزیونی پخش شدند. اما در کنار این ها سه انجمن فمینیستی فرانسوی Osez Le Féminisme وC
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    لوگوی هفتگی ها    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان