صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

مستمري 32هزارتوماني و نگراني از حذف يارانه‌ها / سمیه جاهد عطائیان

12 آذر 1389

ایلنا: پیرمرد معلول روی ویلچر نشسته، بالاتر از میدان ولیعصر کارت و تراکت پخش می‌کند،حتی تصور معلولیت هم ناراحتش می‌کند؛عینک ته استکانی‌اش را روی صورت صاف می‌کند و می‌گوید: عیال‌وار هستم،مستمری 60 هزار تومانی بهزیستی به جایی از زندگی و دوا و درمانم نمی‌رسد؛صبح تا عصر کارت پخش می‌کنم وماهانه 150 هزا تومان می‌گیرم؛هر روزصبح هم دعا می‌کنم که مردم کارت‌ها را بگیرند و دست رد به سینه‌ام نزنند...

گرد و خاك‌هاي رسانه‌اي مي‌خوابد و حقي ضايع مي‌شود!

«هما بدر» معلم نابینایی که فردای روز جهانی «عصای سفید» با سقوط در محل عبور قطارهای یکی از ایستگاه‌های متروی تهران جان باخت و تصویر این حادثه‌ دلخراش با یک بولتوث چرخید و به یک داستان تلخ برای معلولان تبدیل شد، راه را برای مسئولان متروی تهران،شهرداری و سازمان بهزیستی باز کرد تا با مصاحبه‌های پر سروصدا خود را تبرئه کنند... اما حالا دیگر گرد و خاک و سرو صداهای رسانه‌ای آن حادثه خوابیده. اما این دمل چرکین بازهم منتظر یک خراش است که سرباز کند و عفونت‌هایش را به همه نشان دهد.

می‌گویند صدای عدالت‌خواهی معلولان ضعیف است...

به کمتراز دو ماه قبل برمی‌گردیم ،زمانی که تعداد زیادی از معلولان به دلگرمی وپشتوانه «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان» مصوب سال 1383 و حق 3 درصدی‌شان برای اشتغال، در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت می‌کنند اما همچنان برای دفاع از حق خود اندر خم یک کوچه‌اند! به راستی حالا که روز جهانی معلولان است، چرا لابه‌لای اخبار این روز و تریبون مسئولان وزارت رفاه و سازمان بهزیستی که مدت‌هاست از تشکیل کمیته‌ای مشترک برای تعیین تکلیف این آزمون بی‌سرانجام خبر می‌دهند،اخباری منتشر نشده است.

روز جهاني معلولان با آمارهاي ضدو نقيض

دانشجویان معلول که دیگر صاحب فکر و اندیشه شدند و ازلابه‌لای قوانین جامع حمایتی به دنبال ردپایی از حقوق خود هستند،پله‌های دانشگاه را در ذهن می شمارند ...آسانسو‌رهای خراب را تصور می‌کنند...اما بازهم یادشان می‌آِد که گاهی گرفتن حق از دستان متولیان پر مدعا چه سخت می‌شود...!
سوم دسامبر،(12 آذرماه) روز جهانی معلولان و یا روزی برای بررسی کارنامه‌ی دولت ها در قبال گروهی از شهروندان که نه به قدرتی دسترسی دارند و نه به صدای بلندی برای مطرح کردن حقوق از دست رفته خود، بهانه خوبی است تا باردیگر این داستان تلخ بی توجهی روایت شود.

12 آذر در ایران یک روز دیگر است برای برگزاری جشن‌ها و مدال افتخار دادن به افراد برگزیده ... روزی دیگر است برای آنکه سازمان‌های حمایتی زونکن‌های آماری خود را باز کرده و به آمار تحت پوششی و مستمری‌بگیرهای قطره‌چکانی خود افتخار کنند گاهی هم میان‌بری به آمار پشت نوبتی‌های دریافت مستمری بزنند!
هر سال در چنین روزی مشکلات جامعه معلول پشت تریبون‌های رسمی و غیررسمی به رقص در می‌آید و تمام وعده‌هایی که بیان آنها حاصل از جو زدگی‌های همان روز بوده، فراموش می‌شود.

براساس آمار جهانی 10 درصد هر جامعه‌ای را معلولان تشكیل می‌دهند. به علاوه معلولیت به 4 دسته خیلی شدید، شدید، متوسط و خفیف تقسیم‌بندی می‌شود، اما آمار دقیق و قابل استنادی در مورد جامعه معلول در کشوروجود ندارد و آمارهای فعلی مرکز آمار نیز از سوی کارشناسان و حتی سازما
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان