صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

نابرابری و سلامت / شیرین احمدنیا

16 آذر 1389

سایت انسان شناسی و فرهنگ:

نابرابری و سلامت

"The Spirit level, Why more equal societies almost always do better"
by Richard Wilkinson and Kate Pickett

این کتاب که برای اولین بار توسط انتشارات آلن لین و پنگوئن در سال 2009 میلادی منتشر شده است، تالیف

دو استاد و نویسنده ی برجسته ی انگلیسی یعنی ریچارد ویلکینسون و کیت پیکت است. ریچارد ویلکینسون که محقق سرشناس حوزه ی مطالعات بین المللی در زمینه ی نابرابری و تعیین کنندگان اجتماعی سلامت است آثارش به بیش از 10 زبان دنیا ترجمه شده است. او دانش آموخته ی تاریخ اقتصاد در دانشگاه اقتصادی لندن و استاد دانشگاه پزشکی ناتینگهام و استاد افتخاری کالج دانشگاهی لندن است. کیت پیکت، دانش آموخته ی انسان شناسی جسمانی و علوم تغذیه در دانشگاه های کمبریج، برکلی و استاد دانشگاه یورک و دانشگاه شیکاگو است.

این کتاب مبتنی بر حدود سی سال تحقیق ایندو محقق است. به یکی از اساسی ترین مفاهیم در تاریخ مطالعات اقتصادی- اجتماعی یعنی به "نابرابری" و تاثیر آن بر شئون مختلف زندگی افراد در جوامع می پردازد. این اثر نشان می دهد که نابرابری، چگونه هم بر زندگی افراد در سطوح درآمدی بالا و هم بر زندگی افراد واقع در طبقات پایین، پیامد ها و تاثیرات منفی بر جای می گذارد.

اطلاعات حاصل از تعداد کثیری از تحقیقات متاخر در زمینه ی توزیع درآمد در جوامع و نیز داده های مربوط به مسائل اجتماعی و بهداشتی در جوامع امروز، مولفین این کتاب را قادر ساخته تا تحلیل ها و نتایجی را ارائه دهند که تاکنون در عرصه ی مطالعات حوزه ی نابرابری های اقتصادی اجتماعی بی سابقه بوده است. این کتاب فراتر از اثری جدید در زمینه ی مولفه ها یا تعیین کنندگان اجتماعی سلامت است. این کتاب را می توان اثری در میان ادبیات میان- رشته ای به حساب آورد که مباحث رشته ی جامعه شناسی را در کنار اقتصاد، پزشکی، بهداشت، جمعیت شناسی، پزشکی اجتماعی و سیاست قرار می دهد. تاثیر پدیده ی نابرابری و شدت و ضعف آن را بر مسائلی مانند امید به زندگی افراد، گسترش سوء مصرف مواد، گسترش چاقی و بیماری های مرتبط، گسترش رفتارهای نابهنجار و جرائم، افت تحصیلی، افزایش خشونت، و انواع محرومیت ها و نارضایتی ها و ناخرسندی ها با ارجاع به آمار عینی و نتایج تحقیقات در سطح کشورهای غربی و جهان مورد بررسی قرار می دهد. با ارجاع به آمار های موجود در مورد کشورهای با میزان بالای نابرابری مانند ایالات متحده و کشورهایی با سطوح کمتر نابرابری مانند نروژ و سوئد، و با استفاده از شیوه های تحلیل آماری و یافته های عینی نشان داده می شود که چگونه متغیرهای اجتماعی مانند "اعتماد" در شرایط حاکمیت سطوح متفاوت بی عدالتی و یا نابرابری در درآمد ها، به شکلی متفاوت بر مشکلات و معضلات اجتماعی نظیر افزایش جرائم و مجرمین یا افزایش امید به زندگی افراد یا کاهش بیماری های روانی تاثیر گذار هستند. این کتاب چشم اندازی نوین بر مطالعه ی شیوه های بهبود اداره ی جامعه می گشاید. مطالعه ی آن به اقشار دانشگاهی، مسئولین و سیاستگزاران جامعه، محققین و پژوهشگران حوزه های علوم اجتماعی، اقتصادی، پزشکی و بهداشت توصیه می شود. و انتشار آن از نقطه نظر کمبود ادبیات میان رشته ای به ویژه در حوزه ی جامعه شناسی پزشکی و اقتصاد بهداشت می تواند پاسخگوی نیاز امروز دانشگاهیان و محققین این رشته ها باشد.

اطلاعات و داده ه
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان