صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

اعتراض به سياست​های صدا و سيما

27 اردیبهشت 1386

فراخوان براي اعتراضي جمعي در نقد برنامه‎هاي زن‎ستيزانه «صدا و سيما»

تريبون فمينيستي ايران - يکشنبه ٣٠ فروردين ١٣٨٣ – ١٨ آوريل ٢٠٠۴

درحالي‎كه تاريخ ايران در دو دهه‎ي اخير شاهد فعاليت‎هاي روبه گسترش زنان در عرصه‎هاي گوناگون زندگي اجتماعي بوده است و نسل جديد زن ايراني با اتكا به توانايي و استعدادهاي خود، در عرصه‎هاي دانشگاهي، ادبي، علمي، هنري و فعاليت‎هاي اجتماعي ـ سياسي جايگاه درخور توجهي كسب كرده است، «صدا و سيما» به‎صورت رسانه‎ي انحصاري و فراگير در كشور، راهي آشكارا توهين‎آميز در مقابله با اين روند در پيش گرفته است، و در چند ساله اخير به‎ويژه شاهد تهيه و پخش سريال‎هايي هستيم كه به شكلي عريان، سمت و سويي زن‎ستيزانه پيدا كرده و با تبليغ چندهمسري، صيغه و تعدد زوجات، به تحقير و بي‎هويت ساختن زن مستقل ايراني، كمر همت بسته است.

متاسفانه اكثر سريال‎هاي صدا و سيما، با تهي بودن از محتوا و در گسستي غيرمسئولانه از واقعيت زندگي زن ايراني، سال‎هاست كه به تبليغ روزمرگي و «بازتوليد نقش سنتي زنان» پرداخته است و در نبود رقيب و فقدان نظام نقد و اعتراض، ازخودبيگانگي را در شكل‎‎هاي متفاوت به اذهان ميليون‎ها زن و مرد ايراني تحميل نموده است. براي نمونه در ايام نوروز امسال با پخش سريال «بانوي ديگر» آشكارا روند توهين و تحقير زنان تحصيلكرده و منتقد را اين‎بار در قالب زني روزنامه‎نگار در پيش گرفته كه براي همسرش شريك ديگري مي‎گيرد و يك مثلث عشقي در مبتذل‎ترين شكل‎اش را به نمايش مي‎گذارد. ساليان سال است كه برنامه‎ريزي و پخش مجموعه‎هاي تلويزيوني در جهت تحكيم و تداوم ارزش‎هاي منسوخ «پدرسالارانه» عمل مي‎كند و اين روند تازه‎اي در برنامه‎هاي صدا و سيما نيست، اما آن‎چه تغيير كرده است آگاهي زنان امروز است كه ديگر نمي‎توانند مانند گذشته خاموش بنشينند و حرص و بغض خود را در گلو خفه كنند. امروز ديگر ما نمي‎توانيم نظاره‎گري منفعل باشيم و خشونت و تحقير دائم را تحمل كنيم و دم بر نياوريم و اين تحولي است كه صدا و سيما را به تعمق به آن مجبور خواهيم ساخت. ما با اين نحوه برخورد مدني هم روحيه اعتراض جمعي و مسالمت‎آميز را در بين خودمان ارتقاء مي‎دهيم و هم خود و زنان ديگر را از بينندگاني منفعل به مفسران فعال تبديل مي‎سازيم. ما مي‎خواهيم آينده خود و فرزندان‎مان را از خلال همين برخوردهاي مدني شكل دهيم و در ساختن محيطي انساني و جامعه‎اي سالم، فعالانه‎تر شركت كنيم. چه بسا در كوتاه مدت اعتراض‎هاي كوچك‎ ما تاثير گسترده‎اي نداشته باشد اما اميد داريم كه همين تلاش‎ها و اعتراض‎ها، روند زندگي آينده‎مان را سمت و سوي انساني دهد.

از اين رو از كليه زنان و شهرونداني كه مي‎انديشند امروز بايد در برابر نگرش‎هاي زن‎ستيزانه و تحقيرآميز صداو سيما، اعتراض كرد تا اين روند غيرانساني تعديل و به‎تدريج محو شود، دعوت مي‎كنيم تا در روز چهارشنبه 9 ارديبهشت ماه (1383) ساعت 5 الي 7 بعدازظهر در محل «انجمن صنفي روزنامه‎نگاران» گرد هم آييم و اعتراض خود را به سياست‎هاي زن‎ستيزانه صدا و سيما ابراز داريم.

مكان: خيابان بلوار كشاورز، بعد از تقاطع فلسطين خيابان كبكانيان، كوچه هفتم، انتهاي كوچه سمت چپ، انجمن صنفي روزنامه‎نگاران ايران.

مركز فرهنگي زنان ـ انجمن هستي
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان