صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

... که تو باید باشی، تا ببینی ثمر جهدت را

سحر مفخم-27 آذر 1389

مدرسه فمینیستی: پدیده دستگیری وکلا در سیستم قضایی ایران موضوع جدیدی نیست شیرین عبادی، محمدعلی دادخواه ، عبدالفتاح سلطانی ، محمد اولیایی‌‌‌فرد، ناصر زرافشان و خلیل بهرامیان نیز پیش از این به جرم دفاع از موکلین خود و بنابه دلائل واهی راهی زندان شده‌‌‌اند. به‌‌‌موجب قوانین بین‌‌‌المللی وکلا دارای مصونیت قضایی در امر دفاع هستند اما ظاهراَ این مصونیت در ایران به باد فراموشی سپرده شده است. مؤخرترین مورد دستگیری یک وکیل در ایران «نسرین ستوده» است که در روز سیزده شهریور ماه امسال (1389) به دادسرای اوین احضار و پس از آن، بازداشت شد.

نسرین ستوده قبل از دستگیری اعلام کرده بود که مأموران امنیتی چندین بار با همسرش تماس گرفته بودند و از او خواسته بودند که از پرونده خانم عبادی کناره گیری کند و یا اینکه منتظر عواقب آن باشد. نسرین چند روز قبل از بازداشت‌‌‌اش گفته بود : «الان هم حتماَ می‌‌‌خواهند بگویند که دارند تهدیدشان را عملی می‌‌‌کنند. هیچ اشکالی ندارد؛ من هم منتظر بودم و بدیهی است که اگر بازداشت شوم، شرایط عادلانه و برابر با بسیاری از موکلانم که بی‌‌‌گناه در زندان هستند پیدا می‌‌‌کنم و از این بابت وجدان آسوده‌‌‌ای خواهم یافت.» و او بود که بعد از اعدام موکلش آرش رحمانی‌‌‌پور نیز گفته بود که وقتی نمی‌‌‌تواند برای موکلانش کاری کند ترجیح می‌‌‌دهد کنار آنان باشد.

تعهد اجتماعی، اندیشه‌‌‌های آرمانی و حقوق‌‌‌بشری و تفکرات نوع‌‌‌دوستانه و اقدامات مسئولانه‌‌‌ی نسرین ستوده در کسوت یک وکیل که با عواطف انسانی در هم آمیخته است او را در جایگاه ویژه‌‌‌ای قرار می‌‌‌دهد. نسرین ستوده از وکلای پیشگام و سرشناسی است که در هر شرایطی به‌‌‌طور داوطلبانه به دفاع بی‌‌‌دریغ از آن‌‌‌چه حقوق شهروندی و انسانیت نام گرفته، پرداخته است. وی به عنوان وکیل‌‌‌مدافعی که بدون کمترین چشم‌‌‌داشت، همواره به دلیل تلاش‌‌‌ها و حمایت‌‌‌های قانونی و صادقانه‌‌‌اش به منظور اصلاح و رهایی متخلفین نوجوان زیر هجده سال ـ همچون صغری ـ که در گوشه‌‌‌ای از زندان‌‌‌های ایران‌‌‌زمین از یادها رفته بودند، در خاطره‌‌‌ها باقی می‌‌‌ماند. همچنین نسرین ستوده به خاطر دفاع از تعداد کثیری از زندانیان سیاسی و حتی زندانیانِ غیر عقیدتی ـ همچون جواد توسلیان ـ همواره با احترام روبرو بوده است.

نسرین ستوده همان وکیلی است که یک تنه ایستاده بود و با شهامت از موکلان (اغلب زندانی) خود، جانانه دفاع می‌‌‌کرد تا موکلان سیاسی‌‌‌اش بدون دفاع و بدون پشتوانه‌‌‌ی قانونی در زندان‌‌‌ها تنها باقی نمانند. او اکنون در سومین نوبت از اعتصاب غذای خود در زندان اوین و در سلول انفرادی به سر می‌‌‌برد. اعتصاب غذا در این شرایط تنها راه‌‌‌حل نشان دادنِ اعتراض است به مظلومیت‌‌‌های یک زندانی و او بار دیگر در چند ثانیه گفتگوی تلفنی که از زندان با همسرش داشت به صراحت تأکید می‌‌‌کند که : هیچ خواسته شخصی ندارد بلکه خواستار لغو كليه احكام ناعادلانه بعد از انتخابات است.

همه نگران اند...

وضعیت ناگوار نسرین ستوده در سلول انفرادی که بیش از یکصد روز به درازا کشیده، همه کسانی را که او را از دور و نزدیک می شناختند به ستوه آورده است. زنان از گروه
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان