صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

گفتگو با منصوره شجاعی و جلوه جواهری درباره فیلتر شدن رسانه های زنان

1 خرداد 1387

گفتگوی رادیو دویچه‌وله با جلوه جواهری (مصاحبه‌گر: میترا شجاعی)

 دویچه‌وله: در طی روزهای اخیر ۱۲ وب سایت کمپین یک میلیون امضا فیلتر شده‌اند. به طور مشخص در شهرهای مشهد، اصفهان، اراک، شیراز، زاهدان و رشت در دسترس نبوده‌اند. در ایران همچنین دسترسی به سایتهای فعالان کمپین در خارج از کشور، مشخصا در آلمان، قبرس، کویت و نیز ایالت کالیفرنیای آمریکا، ناممکن است. پرسش این است که آیا شما حکم قضایی در این ارتباط دریافت کرده‌اید؟

 جلوه جواهری: فیلترینگ سایتها الان دوسال است که با حکم قضایی صورت می‌گیرد. یعنی حکم قضایی را به آی.اس.پی‌هایی که در ایران فعال هستند می‌دهند و آنها هم به ترتیب به نوبتی که بهشان می‌رسد، اسامی سایت‌ها را فیلتر می‌کنند.

 و شما این حکم را دریافت نکردید؟

 ما دریافت نمی‌کنیم، آی.اس.‌پی‌ها دریافت می‌کنند. یعنی خود آی.اس.پی‌ها فیلتر می‌کنند و می‌گویند که بنابر حکم قضایی که رسیده فیلتر می‌کنیم. حکم قضایی را هیچوقت به سایت‌ها نشان نمی‌دهند، یعنی هیچ وقت تذکر قضایی قبلش به هیچ سایتی داده نمی‌شود و هیچ وقت به این شکل نبوده.

 بنابراین شما الان نمی‌دانید که اصلا تخلف شما، اصلا در چه موردی بوده است یا احیانا تخلف قانونی داشتید یا نداشتید؟

 ما هیچوقت نمی‌دانیم. یعنی فیلترینگ اصلا به این شکل است و تنها کسی که اصلا محق نیست بداند که سایت‌اش برای چی فیلتر شده یا رسانه‌ای که ایجاد کرده، خود کسی است که صاحب آن رسانه است.

 گویا سایت‌های فعالان کمپین در خارج از کشور، مثلا در کالیفرنیا و قبرس و کویت هم در داخل ایران فیلتر شده‌اند، درست است؟

 بله.

 آیا این سایت‌ها به زبان فارسی منتشر می‌شدند؟

 بله، همه‌ی سایت‌هایی که در رابطه با کمپین کار می‌کردند به زبان فارسی بودند. در حقیقت برای جذب کنشگران بوده که در هر منطقه‌ای سایت ایجاد می‌شده.

 و فکر می‌کنید الان با توجه به این که تقریبا فکر می‌کنم تمام وب سایت‌های کمپین یک میلیون امضا فیلتر شده، الان شما در نظر دارید که چه اقدامی صورت بدهید؟

 فیلترینگ هم نوعی تبعیض است، تبعیضی خشن، تبعیضی به صورت خاموش کردن صداتمام وب‌سایت‌های کمپین فیلتر نشده، شش تا از وب سایت‌ها هنوز فیلتر نیستند. اما ببینید، این فضایی که ساخته شده، یعنی فضای مجازی که به سختی ساخته می‌شود در شهرها بخصوص، با فیلترینگ راهش بسته نیست و دوباره ساخته می‌شود. همین الان چهارتا سایت دوباره راه‌اندازی شد. بخاطر این که تنها امکان، یعنی حداقل امکان ارتباطی که الان وجود دارد بین شهرها، همین وبلاگ‌ها یا سایت‌هایی هستند که در شهرها راه می‌افتند یا در کشورهای مختلف. بنابراین راه دیگری جز این وجود ندارد که سریع سایت جدیدی را راه بیندازند. منتها این بهرحال برای مدتی با افت مخاطب همراه است. منتها سعی ما این است که بسرعت اطلاع‌رسانی بشود.

 همزمان با سایت‌های کمپین یک میلیون امضا، چند سایت دیگر از جمله کانون زنان ایرانی و سایت میدان زنان و همینطور سایت تغییر برای برابری هم گویا فیلتر شده‌اند. این را شما در راستای یک اقدام منظم و از پیش تعیین‌شده می‌دانید برای جلوگیری از حرکت جنبش‌های زنان و سایت‌های مربوط به آنها؟

 راه فیزیکی خیلی توی ایران سخت شده، یعنی ار
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان