صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

زنان برتر کارآفرین در فضای سایبر

2 دی 1389

دویچه وله (فرناز سیفی): چندی پیش وب‌سایت «اینکام دایری» لیست سی زن برتر کارآفرین دنیای وب را منتشر کرد. رتبه‌ی سوم را زنی ۲۰ساله کسب کرده که فعالیتش را در سن ۱۴سالگی آغاز نمود • نیم‌نگاهی به زندگی و فعالیت‌های ده زن برتر فهرست «اینکام دایری».

سال ۱۸۴۲ چارلز بابیج ریاضی‌دان دعوت شد تا در دانشگاه تورین ایتالیا درباره ماشین تحلیل‌گری که طراحی کرده بود، سخنرانی کند. لوئیجی منابرا، نخست‌وزیر آینده ایتالیا که در آن زمان مهندسی جوان بود، متن سخنرانی چارلز بابیج را به فرانسه برگرداند. چندی بعد، خود چارلز بابیج از کنتس ایدا لاولیس که دختر جوان لرد بایرون شاعر بود و از باهوش‌ترین ریاضی‌دان‌های زمان خود، خواست که متن ترجمه فرانسه را به انگلیسی ترجمه کند و نظرات تکمیلی خودش را نیز به متن اضافه نماید. ایدا لاولیس جوان نزدیک به یک‌ سال روی این مقاله کار کرد و بالاخره نسخه‌ی کامل و مفصل‌تری از مقاله را با اسم مستعار در مجله‌ای علمی منتشر نمود.

در سال ۱۹۵۳، بیش از یک قرن بعد از مرگ ایدا لاولیس، مقاله‌ی او بار دیگر منتشر شد. ماشین تحلیل‌گر ساخته‌ی چارلز بابیچ حالا به عنوان اولین نمونه‌ی ابتدایی کامپیوتر شناخته می‌شود و متنی که ایدا لاولیس درباره‌ی این ماشین نوشت، به عنوان اولین برنامه و نرم‌افزار کامپیوتر.

نام ایدا لاولیس به عنوان اولین برنامه‌نویس کامپیوتر جهان ماندگار شد و روز بیست و چهارم مارس، به شکلی غیررسمی، روز «ایدا لاولیس» نام‌گذاری شد تا دراین روز، جهان دستاوردهای زنان در فن‌آوری و علم را پاس بدارد.

اکنون، نزدیک به صد و شصت سال پس از انتشار مقاله‌ی آیدا لاولیس درباره‌ی ماشین تحلیل‌گر، زنان نیمی از جمعیت جهان سایبر را تشکیل می‌دهند و فعالیت‌های گوناگونی را در این جهان دوم تجربه می‌کنند.

چندی پیش، وب‌سایت پربیینده‌ی «اینکام دایری» که از موفق‌ترین و شناخته‌شده‌ترین وب‌سایت‌های آموزش کارآفرینی است، فهرست سی زن برتر کارآفرین اینترنت را که توسط «اینکام دایری» و خوانندگان آن انتخاب شده بودند منتشر کرد.

با هم موفقیت‌ها و چرایی انتخاب ده زن اول فهرست را مرور می‌کنیم.

آماندا مارکوت؛ مهم‌ترین کارآفرین

«اینکام دایری» نویسنده‌و گرداننده‌‌ی وبلاگ پربیننده‌ی «پنداگون» را به عنوان مهم‌ترین زن کارآفرین در جهان سایبر برگزیده است. آماندا مارکوت، نویسنده و گرداننده‌ی این وبلاگ معروف انگلیسی زبان، در سال ۱۹۷۷ در ایالت تگزاس متولد شد. وبلاگ او یکی از معروف‌ترین وبلاگـ‌های سیاسی و به‌خصوص فمینیستی انگلیسی زبان است. او قبل از اینکه «پنداگون» را راه بیاندازد، وبلاگ فمینستی دیگری با نام «حرف‌های موش» در بلاگ اسپات داشت. نوشته‌های «حرف‌های موش» آنقدر گل کرد و پرخواننده شد که از او دعوت شد تا در وبلاگ گروهی «پنداگون» بنویسد که از اولین وبلاگ‌های فمینیستی جهان سایبر است.

نام آماندا مارکوت اما وقتی جهانی شد که جان ادواردز، کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۸، از او دعوت کرد که مسئولیت وبلاگ کمپین انتخاباتی او را برعهده بگیرد. خیلی زود، بسیاری از وبلاگ‌ها از نوشته‌های آماندا مارکوت که در وبلاگ کمپین انتخاباتی جان ادواردز می‌نوشت، در وبلاگ‌های خود نقل‌قول آوردند و نام مارکوت
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان