صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

رحم های اجاره ای در هند: مالکیت بر بدن یا بهره کشی از زنان؟

سوده راد-4 دی 1389

مدرسه فمینیستی: روزهای سوم، چهارم و پنجم دسامبر، به مناسبت چهل سال مبارزه ی جنبش آزادی زنان فرانسه، کنگره ی بین المللی فمینیسم در پاریس برگزار شد. در طول دو روز و نیم کنگره، بیش از بیست و پنج سخنران از فرانسه و سایر کشورها به بحث و بررسی دستاورد ها و چالش های مبارزات فمینیستی پرداختند. آنچه در ادامه می آید، برگرفته از نتایج پژوهش یک ساله ی خانم دکتر شیلا سروانان (1) در دانشگاه هایدلبرگ آلمان.

این روزها توریسم پزشکی به شاخه ای مهم از توریسم تبدیل شده است. معمولاً بیماران و یا کسانی که نیازمند خدمات درمانی هستند، از کشورهایی که هزینه ی خدمات درمانی بالاست یا کیفیت این خدمات پایین است به کشورهای دیگر مسافرت می کنند. هند به طور ویژه مقصد زوج هاییست که نمی توانند بارور شوند و به فکر اجاره ی رحم زنی دیگر برای رشد دادن فرزند خود در طول دوران حاملگی هستند. در این نوع بارداری تخمک مادر با اسپرم پدر خارج از رحم بارور می شود و سپس در رحم جای می گیرد. طبق قوانین هند، تخمک زنی که جنین را در رحم خود رشد می دهد، مورد استفاده قرار نمی گیرد و زن تنها رحم خود را به مدت نه ماه و تا به دنیا آمدن نوزاد، در قبال دریافت مبلغی پول اجاره می دهد. در این داد و ستد، سه گروه ذینفع هستند، یکی والدینی که به دلیل سن بالا، بیماری یا سختی شرایط دریافت سرپرستی کودکان، تصمیم می گیرند فرزند خود را در رحم دیگری رشد دهند، دوم زنی که حاضر است در این فرآیند با آنها باشد و سوم آژانسی که این دو را با هم در ارتباط قرار می دهد. این آژانس معمولاً کلینیکی است که لقاح مصنوعی و جایگزینی تخمک بارور شده در رحم درآنجا صورت می گیرد، همچنین مسئولیت نگه داری از زنان باردار را در طول نه ماه بر عهده دارد. فرزندی که از این بارداری به دنیا می آید، به غیر از پدر و مادر بیولوژیکی خود، یک مادر و پدر اجاره ای هم خواهد داشت که البته داستان همیشه هم زیبا نیست.

پاسخ به این سوال که چرا هند و زنان هندی برای این کار انتخاب می شوند، در دلایل زیر خلاصه می شود:

• هزینه ای که برای یک رحم اجاره ای در هند پرداخت می شود، 30000 دلار و نزدیک به یک سوم آنچه که در امریکا برای رحم اجاره ای پرداخت می شود، یعنی 100000 دلار است.

• قانونی بودن اجاره ی رحم در هند و غیر قانونی بودن آن در بسیاری از کشورها.

• دانش پیشرفته ی پزشکی و پزشکانی که به راحتی انگلیسی صحبت می کنند.

• رحم های اجاره ای به راحتی در دسترس هستند.

• نا آگاهی زنان هندی نسبت به حقوق خود موجب کم خواهی آنان می شود.

رحم اجاره ای و این کار آنچنان در هند رواج پیدا کرده که نامی هم بر آن نهاده اند: ساروگاسی (Surrogacy)، و آنها که رحم خود را اجاره می دهند، ساروگات خوانده می شوند. در کل هندوستان 3000 کلینیک ساروگاسی وجود دارد و بیشتر مشتریان این کلینیک ها از امریکا، استرالیا، اروپا و آسیا مراجعه می کنند. برای مثال در یکی از بیمارستان ها (2) که مادران ساروگات از ایالت های بمبئی، دهلی و گجارات برای زایمان به آنجا مراجعه می کنند، هر دو روز یک نوزاد انگلیسی به دنیا می آید. در فاصله ی بین سال های 2003 تا 2009، در یکی دیگر از کلینیک ها در آناند (3)، 136 مورد موفقیت آمیز ساروگاسی و تولد 179 نوزاد ثبت شده است.

زنان ساروگات، در اناند در تمام طول مدت بارداری مجبور هستند در کلینیک اقامت کن
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان