صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

یک سال از محکومیت ۹ سال و شش ماهه‌ی بهاره هدایت گذشت

11 دی 1389

رهانا: هدایت فعال دانشجویی در حالی یک سال است که در زندان اوین دوران محکومیت خود را سپری می‌کند که در شرایطی غیرقانونی در بند متادون زنان زندان اوین نگهداری می‌شود.

به گزارش رهانا، سامانه خبری خانه حقوق بشر ایران، بهاره هدایت که از هفته گذشته در اعتراض به ممنوع‌الملاقات بودن خود دست به اعتصاب غذا زده بود، به در خواست خانواده و به صورت «موقت تا تعیین تکلیف وضعیت ملاقات‌های‌اش» به اعتصاب غذای خود پایان داده است، اما مسئولین قضایی اعلام کرده‌اند که وی همچنان ممنوع‌الملاقات است.

ماموران امنیتی ساعت ۱۰ شب چهارشنبه نهم دی ماه ۱۳۸۸ با در دست داشتن حکمی «کلی» بازداشت بهاره هدایت با ورود به منزل ضمن تفتیش و ضبط بسیاری از وسایل شخصی از جمله کتاب و کامپیوتر، وی را بازداشت کرده و با خود به زندان اوین و سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ منتقل کردند.

بهاره هدایت حدود ۸۱ روز در سلول‌های انفرادی زندان اوین، بند ۲۰۹، تحت فشارهای گوناگون قرار گرفت و در طی این مدت از طرف شخص دادستان تهران، عباس جعفری دولت آبادی باب ۱۶ مورد اتهام روبرو شد. «تبلیغ و سیاه نمایی علیه نظام‬، شرکت فعال در تجمعات بعد از انتخابات‬، مصاحبه و خبر رسانی با خبرگزاریهای بیگانه‬، توهین به رهبری‬، توهین به رئیس جمهور‬، تبانی و تجمع و اقدام علیه امنیت ملی» از جمله این اتهامات بود.

دادگاه بهاره هدایت در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه برگزار شد و وکیل هدایت با بیان اینکه به اتهامات موکلش در این جلسه رسیدگی شده، گفته بود: «عمده اتهامات مطرح در این جلسه فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌های بیگانه، توهین به رهبری، توهین به رییس جمهور، اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی، ورود غیرقانونی و تخریب درب دانشگاه امیرکبیر هنگام ورود مهدی کروبی، به این دانشگاه بود.

سرانجام در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری در حکمی عجیب و سنگین، شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه بهاره هدایت را به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم کرد که این حکم عینا در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به تأیید رسید.

هدایت به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به ۵ سال، به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال و به اتهام «توهین به رئیس‌جمهوری» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ ماه حبس محکوم شده است.

گفتنی است، حکم دو سال حبس تعلیقی وی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق برگزاری تجمع ۲۲ خرداد سال ۸۵» نیز در همین زمان به اجرا درآمده و به این حکم افزوده شد.

فشارها اما بر این فعال دانشجویی به صدور حکمی این‌چنین محدود نماند و وی در دوران محومیت نیز با فشارهای مضاعفی روبرو شد. در تاریخ ۱۶ آبان ماه گذشته وی همراه با دیگر زندانیان سیاسی زن زندان اوین، از جمله مهدیه گلرو و عاطفه نبوی به بند متادون زنان زندان اوین منتقل شد.

بند متادون زنان زندان اوین سالنی دربسته در حدود ۳۰ الی ۳۵ متر است که هواخوری برای زندانیان محبوس در آن در طول شبانه‌روز کمتر از یک ساعت است. بهاره هدایت و دیگر زندانیان در این بند حق استفاده از تلفن را نداشته و ازملاقات حضوری با خانواده نیز محروم هستند. از هفته گذشته علاوه بر این فشارها بهاره هدایت از ملاقات با خانواده خود نیز محروم شده و مسئولین زندان این مدت این ممنوعیت را «تا اطلاع
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان