صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

تألیف رمانی درباره پروین اعتصامی

24 دی 1389

به گزارش سرویس زنان جهان؛ سهیلا علوی زاده نویسنده و فیلمنامه نویس معتقد است پروین شاهکاری کاربردی است.

علوی زاده که رمان خانم کوچیک را بر اساس زندگی پروین اعتصامی نوشته است در گفتگو با زن روز گفت: مطالب کمی درباره پروین وجود دارد و همه صرفا با دیوانش آشنا هستند و من با مراجعه به کتابخانه ملی و خانه ایشان در تهران و تبریز توانستم اطلاعاتی از زندگی او جمع آوری کنم.

وی درباره چگونگی انتخاب اسم رمان گفت: شخصیت اصلی داستان خانم کوچیک خود پروین بود و چون پروین از یک خانواده اربابی محسوب می شد و در این خانه ها به دختران کوچک خانواده خانم کوچیک می گفتند این اسم را برای رمان انتخاب کردم.

علوی زاده با اشاره به این که پروین زنی مسلمان و پیشرو و اهل ادب بوده است گفت: پروین به روح اسلام و آیات قرآن مسلط و آن ها را به درستی درک کرده بود و این مسئله به خوبی در اشعارش هویداست و این خصیصه او را در موضع گیری او درباره کشف حجاب می بینیم و همینطور زمانی که کانون بانوان ایران را که خود یکی از موسسانش است به خاطر نفوذ القائات درباری به آن ترک می کند و حتی تدریس به شاهدخت های درباری را نمی پذیرد.

سهیلا علوی زاده با اشاره به این که رمانش را برای حوزه کودک نوشته است گفت: معصومیت و صداقتی را که پروین داشت باید انسانی صادق و معصوم تعریف می کرد و ما از دریچه نگاه او پروین را می شناختیم. بنابر این من یک کودک را که دوست و هم خانه پروین بود به عنوان راوی انتخاب کردم.

گفتنی است رمان خانم کوچیک برنده جایزه پروین اعتصامی و شهید غنی پور است.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان