صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زنان خلبان پشت درهاي بسته ايرلاين‌ها

29 دی 1389

خبرگزاري فارس: بغض گلويش را مي‌فشارد اما آنقدر پرصلابت است كه به آرامي خود را كنترل مي‌كند و با لبخندي مي گويد: «خلبانان پيشكسوت زن در زمان گذشته در خطوط هواپيمايي پرواز داشتند اما هم‌اكنون تنها به عنوان استاد خلباني در بخش آموزش حضور دارند».

به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»، امروزه زنان خلبان در خطوط هوايي، در ارتش، در فضا و در مسابقات هوايي پرواز مي‌كنند.در كشتي كار مي‌كنند، از خطوط لوله محافظت مي‌كنند، به دانشجويان خلباني پرواز مي‌آموزند و موتورهاي جت را تعمير و نگهداري مي‌كنند.

زنان سهم زيادي در هوانوردي از زمان نخستين پرواز 12 ثانيه‌اي برادران رايت در سال 1903 تا به حال داشته‌اند اما هم‌اكنون در خطوط هواپيمايي ايران خلبانان زن به كار گرفته نمي‌شوند اما مهمترين دلايلي كه مانع از استخدام زنان به عنوان خلبان مي‌شود اين است كه وضعيت فيزيولوژي بدن زنان به گونه‌اي است كه پرواز درارتفاعات بلند براي آنها مناسب نيست و از طرفي شرايط ويژه زنان مثل بارداري كه مدت زماني را براي استراحت مي‌طلبد، موجب شده ايرلاين‌ها تمايل چنداني به استخدام زنان نداشته باشند چرا كه از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست.

نخستين خلبان زن كشور

در سال‌هاي دوردست عفت تجارتچي نخستين خلبان زن ايراني بوده كه در سال 1318 براي نخستين بار با هواپيماي شخصي خود پرواز كرد؛ او در خاطراتش بيان مي‌كند: " از همان كودكي شوق پرواز، آرام و قرارم را گرفته بود و بزرگترين آرزويي كه در دل داشتم اين بود كه روزي خلبان شوم و درسال 1318 توانستم در باشگاه خلباني ثبت‌نام كنم؛ در آن زمان 22 يا 23 سال بيشتر نداشتم؛ وقتي مسئولان باشگاه مرا داوطلب خلباني ديدند سخت متعجب شدند و تحسينم كردند. جرايد وقت هم عمل مرا ستودند و خبر آن را غرورآميز درج كردند ".

خلبان زني كه از آرزوي پروازش مي‌گويد

مريم شعباني، خلبان در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌دارد: با 25 سال سن داراي مدارك خلباني هستم؛ خلباني داراي سه مرحله شخصي، بازرگاني و اينسترومنت ريتينگ است و هم‌اكنون در حدود 6 سال است كه خلبان شده‌ام و 200 ساعت پرواز آموزشي را با موفقيت گذرانده‌ام اما هيچ يك از خطوط هواپيمايي كشور خلبان‌ زن را استخدام نمي‌كنند و من فقط توانسته‌ام به صورت آزمايشي 200 ساعت پرواز كنم.

وي در ادامه مي‌افزايد: خلبانان پيشكسوت زن در زمان گذشته در خطوط هواپيمايي پرواز داشتند اما هم‌اكنون به عنوان استاد خلباني و در بخش آموزش حضور دارند.

وي با بيان اينكه مدرك دانشگاهي من الكترونيك پرواز در سطح كارداني بود، عنوان مي‌كند: من ليسانس هوانوردي را نيز گرفته‌ام همچنين علاوه بر اين، مدارك دانشگاهي مهندسي پرواز را از سازمان هواپيمايي كشور اخذ كرده‌ام.

شعباني ادامه مي‌دهد:در پرواز آموزشي فاصله ميان دو شهر اصفهان و شيراز را طي كردم ولي اين پروازها بدون حضور مسافر انجام ‌گرفت و در 200 ساعت پرواز آموزشي 70 ساعت آن را به تنهايي و بدون حضور مسافر انجام دادم.

هيچ زني را به عنوان خلبان و مهندس پرواز استخدام نمي‌كنند

وي در ‌خصوص علت عدم استخدام خلبانان زن در خطوط هواپيمايي ايران، مي‌گويد: بسياري از خطوط هواپيمايي اعلام كردند كه ما خلبان‌هاي زن را استخدام مي‌كنيم و م
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان