صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

عفو بين الملل: عدالت را برای زنان ايرانی اجرا کنيد

3 خرداد 1387

<:voir_en_ligne:> : به نقل از گویا نیوز

راديو فردا / رها بختياری: سازمان عفو بين الملل روز ۲۱ می، با ارسال نامه ای به آيت الله هاشمی شاهرودی از وی در خواست کرد تا از برگزاری هر چه سريع تر دادگاه تجديد نظر شش فعال امور زنان، اطمينان حاصل کند. اين زنان به اتهام «اجتماع غير قانونی» يا اتهامات امنيتی محکوم شده اند.

در نامه سازمان عفو بين الملل آمده است: «اگر دادگاه تجديد نظر حکم اين افراد را تاييد کند، اين سازمان در خواست تجديد نظر مجدد را ارائه خواهد کرد.» مرضيه مرتاضی لنگرودی، نسرين افضلی، پروين اردلان، زينب پيغمبرزاده، ناهيد جعفری و رضوان مقدم از جمله فعالان امور زنان هستند که در ماه های گذشته به احکام تعليقی حبس و شلاق محکوم شده اند.

در نامه سازمان عفو بين الملل آمده است: «اين زنان تنها به دليل عقايدشان محکوم شده اند.» همچنين سازمان عفو بين الملل بر مبنای بند ۱۲ قوانين حقوق مدنی و سياسی که ايران نيز از امضا کنندگان آن است، از رييس قوه قضاييه خواسته است از آزادی خروج از کشور و بازگشت بدون خطر آنان اطمينان حاصل کند.

تمامی احکام صادره عليه زنان معلق است و اما در صورت ادامه فعاليت آنان به اجرا در خواهد آمد. اين سازمان همچنين ازقوه قضاييه ايران در خواست کرده از اجرای حکم شلاق برای اين زنان که به گفته اين سازمان «حکمی تکان دهنده و غيرانسانی است و باعث شکنجه محکومين می شود» اکيدا خودداری کند.

نسرين افضلی در گفت و گو با راديو فردا تعليقی بودن حکم خود را معنايی نامفهوم دانست و گفت: «نه من و نه وکيلم، نمی دانيم که آيا اين تعليق شامل فعاليت های اجتماعی من در جهت برابری حقوق زنان هم می شود يا خير زيرا عنوان مجرمانه دقيقی در اين مورد وجود ندارد.» به گفته اين فعال امور زنان، يک ماه پيش حکم وی اعلام شده و وکيلش بلافاصله تقاضای تجديد نظر کرده است، اما «هنوز جلسه ديگری تشکيل نشده است.»

نسرين افضلی به شش ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق که هر کدام به مدت دو سال تعليق شده است، محکوم شده است. همچنين شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب اسلامی زينب پيغمبرزاده را به دو سال حبس تعليقی محکوم کرده است. درحکم خانم پيغمبر زاده آمده است که وی «به جرم اجتماع غيرقانونی و جرايم عليه امنيت» به دو سال حبس تعليقی محکوم شده است.

رضوان مقدم، عضو کمپين يک ميليون امضاء و از فعالان جنبش زنان نيز به ۶ ماه حبس و ده ضربه شلاق محکوم شده است. وی در ۱۵ اسفندماه ۱۳۸۶ در شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب محاکمه شد و حکم وی مبنی بر ۶ ماه حبس تعليقی و ده ضربه شلاق (که به مدت ۳ سال تعليق شده)، ۹ ارديبهشت ماه به وکيل وی ابلاغ شد.

ناهيد جعفری از اعضای کمپين يک ميليون امضا بر اساس حکم قاضی شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب به ۶ ماه حبس تعليقی و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شده است. در اسفند ماه سال گذشته نيز مرضيه مرتاضی لنگرودی از فعالان حوزه زنان در رابطه با همين پرونده به شش ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق که برای مدت دو سال به حالت تعليق در می آيد، محکوم شد.

شعبه ۱۳ دادگاه انقلاب اسلامی همچنين پروين اردلان برنده جايزه معتبر جهانی اولاف پالمه را به اتهام «اجتماع و تبانی غير قانوين و تمرد در مقابل پليس به قصد برهم زدن امنيت کشور» به دو سال حبس تعليقی تا سه سال – با احتساب ايام بازداشت قبلی محکوم کرده است.

طبق اين حکم وی چنان چه در مدت ايام تعليق مرتکب جرمی شود، اين حکم قابل اجراست. ليلا علی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان