صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زنان كارآفرين سرايندگان تلاش مضاعف در سربالايي‌ مشكلات

1 بهمن 1389

خبرگزاري فارس: زيرزمين خانه اين روزها تبديل به كارگاه خياطي مادر شده است؛ مادري كه همزمان با كار در كنار 9 دختر همسايه، به پخت و پز، تميز كردن خانه و رسيدگي به فرزندان توجه دارد؛ مشتاق و سرسختانه كار مي‌كند، گويي با خستگي و بيماري بيگانه‌ است.

به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا»، زنان نيمي از جمعيت كشور را تشكيل مي‌دهند؛ كساني كه پا به پاي مردان براي گذران زندگي گام برمي‌دارند و برخي از آنها با شروع كار از محيط خانه و پشتكار زياد به يك كارآفرين تبديل مي‌شوند كه گاه با رونق كسب و كارشان موجب اشتغال تعداد ديگري از افراد نيز مي‌شوند.

زنان كارآفرين در مسير پر پيچ و خم خود با مشكلات مختلفي از جمله كار در جامعه مرد سالار، فقدان دلگرمي و حمايت از طرف خانواده، داشتن مشكل دسترسي به سرمايه و رقابت سخت رو به رو مي‌شوند همچنين آنها به دليل نبود امنيت و اعتبار كافي، در بازار دچار فقدان دسترسي به سرمايه‌هاي راه اندازي كسب و كار خود هستند.

نگرش منفي بانك‌ها و موسسات مالي، فقدان كارآيي مديريتي، كاغذبازي، فقدان تجارب تجاري، مديريت ناكارآمد فرايندهاي بازاريابي مثل مديريت واسطه‌ها و مشكلاتي در زمينه فراهم آمدن مواد اوليه از ساير محدوديت‌هايي است كه زنان كارآفرين با آن مواجه مي‌شوند.

توسعه كارآفريني زنان در شرايط امروزي ايران، يكي از بهترين راه‌حل‌هاي معضل بيكاري زنان و افزايش مشاركت اقتصادي آنان در جامعه است؛ زنان ايراني برخلاف اينكه در سال‌هاي اخير موفقيت‌هاي چشمگيري در افزايش سهم مشاركت خود در دانشگاه‌ها داشته‌اند اما نتوانسته‌اند در زمينه‌هاي اقتصادي توان و قابليت‌هاي خود را به جامعه نشان دهند.

حمايت مادي و معنوي، رمز موفقيت زنان كارآفرين

زهرا طلب نواز رئيس شوراي زنان بازرگان رشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبري فارس «توانا» مي‌گويد: فعاليت اقتصادي و بازرگاني خود را از سال 73 آغاز كردم و نخستين فروشگاه بانوان در شهر رشت را ايجاد كردم و هم‌اكنون در كار صادرات و واردات باند، كابل و لوازم صوتي مشغول هستم.

وي در ادامه مي‌افزايد: از مسئولان انتظار دارم تا با حمايت‌هاي لازم زنان كارآفرين را در ارتقاء سطح كمي و كيفي صادارت و واردات كمك كنند؛ من در زمينه كارآفريني خود تا به حال هيچ گونه تسهيلاتي را دريافت نكرده‌ام در حالي‌كه حمايت مادي و معنوي تأثير بسياري در بهبود موقعيت زنان كار آفرين دارد.

اين زن كارآفرين ادامه مي‌دهد: حضور در نمايشگاه‌هاي خارجي و آشنايي با توليدات كشورهاي رقيب باعث افزايش ميزان صادرات محصولات زنان كارآفرين مي‌شود.

رقابت در بازار جهاني دغدغه زنان توليد كننده

بانو نبي وند تنها زن توليد كننده چرم در ايران و منطقه خاورميانه كه در تبريز كارخانه توليدي دارد و محصولات خود را به كشورهاي تركيه، آذربايجان و گرجستان صادر مي‌كند، بيان مي‌كند: تاكنون نتوانسته‌ام از تسهيلات دولتي براي كارآفريني استفاده كنم در حالي‌ كه توليد به خصوص براي يك زن مشكلات بسياري دارد؛ گراني مواد اوليه و رقابت در بازارهاي جهاني براي صادرات محصولات از جمله دغدغه‌هاي زنان توليد كننده است.

نبود بازار براي فروش محصولات اشتغال خانگي

نيره نعيمي يكي ديگر از زنان كارآفرين كه در زمينه توليد ان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان