صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

تونس دارای وزرا و مدیران زن، میزان اشتغال بالای زنان، قانون برابر و...

7 بهمن 1389

رادیو زمانه (فروغ.ن.تمیمی):محمد در اغما! این عکس آدم را میخکوب می‌کند. عکسی از محمد بوآ عزیز، جوان تونسی که در دسامبر گذشته خود را آتش زد. او مانند یک مومیایی باندپیچی شده و رئیس‌جمهور سابق در حال عیادت از اوست.محمد قبل از مرگ دو هفته در بیمارستان بستری بود. داستان تلخ زندگی و عکس‌های دلخراشی که یکی از اقوامش از او در فیس‌بوک منتشر کرد، زمینه‌ساز یک قیام ملی در تونس شد.

مردم برای احیای دموکراسی و عدالت به‌پاخاستند؛ قیامی که به «انقلاب یاسمین» معروف شده است.در عکس دیگری مادر و خواهر محمد را می‌بینیم که خسته از ازدحام ژورنالیست‌ها جلوی در خانه‌شان ایستاده‌اند. خواهر محمد می‌گوید کاش کسی به داد برادرم رسیده بود، تا او از فشار ظلم و بی‌عدالتی خودسوزی نمی‌کرد. محمد سخت کار می‌کرد و تنها نان‌آور خانواده‌اش بود.

حکومت خودکامه، سانسور، بحران اقتصادی و بی‌کاری فراگیر در میان جوانان زمینه‌ساز تشدید نارضایتی مردم در تونس شد.سرکوب خونین تظاهرات، باعث کشته شدن ده‌ها نفر در هفته‌های اخیر، مقاومت مردم، سقوط دولت و سرانجام فرار رئیس‌جمهور و خانواده‌‌ی او به عربستان سعودی شد.در خبرها آمده بود که همسر رئیس جمهور سابق تونس زین‌العابدین بن علی، لیلا طرابلسی بیش از بقیه‌ی قدرتمندان مورد نفرت مردم بود.

گفته شده است که این خانم هنگام فرار ۴۵ میلیون یورو شمش طلا با خود برده و از موقعیت خود به عنوان بانوی اول مملکت سوء استفادههای زیادی کرده است.اخبار مربوط به زندگی لیلا طرابلسی بسیار ضد و نقیض‌اند. از او به عنوان یک فعال اجتماعی و مدافع حقوق زنان نام می‌برند که فعالیت های زیادی در زمینه‌ی آگاهی‌رسانی، رفع تبعیض و خشونت علیه زنان کشورش انجام داده و هم او را به سوء استفاده از قدرت و فساد مالی متهم کرده‌اند.

لیلا تنها دختر درس‌خوانده از خانواده‌ای با ده پسر بود و پس از ازدواج با زین‌العابدین بن علی به عنوان بانوی اول کشور قدرت و نفوذ زیادی پیدا کرد.لیلا در رشته‌ی ادبیات درس خوانده بود. در جوانی مغازه‌ی سلمانی داشت و در همان‌جا با زین‌العابدین بن علی آشنا شد.

او مدیر سازمان زنان عرب بود و یک‌بار هم از طرف «روزنامه‌ی خاورمیانه» چاپ لندن به عنوان یکی از پنجاه عرب بانفوذ و تاثیرگذار دنیا انتخاب شد.در یکی از اسناد منتشر شده‌ی ویکی لیکس از زبان سفیر امریکا در تونس رابرت گادک Robert Godec درباره‌ی سوء استفاده‌ی لیلا از موقعیت خود و تقسیم مشاغل مهم تجاری و دولتی بین فک و فامیلش می‌خوانیم.

به عقیده‌ی سفیر امریکا خانواده‌ی تازه به دوران رسیده و مافیایی لیلا بخشی از بودجه‌ی مملکت را به خود اختصاص داده بودند و حسابی پشت خود را بستند.زندگی لوکس و تشریفاتی لیلا و خانواده‌اش و سوء استفاده‌های متعدد داماد رئیس جمهور از موقعیت فامیلی خود یکی از دلایل نفرت مردم از حکومت بود.
لیلا و زین‌العابدین بن علی حالا به عربستات صعودی پناهنده شده‌اند.

درخبرها آمده بود که زن‌های تونسی با شیندن خبر فرار لیلا و رئیس جمهور به عربستان کلی خندیده‌اند.آنها می‌گویند لیلا که یکی از مخالفان سر سخت حجاب بود، حالا در تبعید باید دوباره باحجاب شود.تونس هم مانند اکثر کشورهای در حال توسعه با مشکلات متعددی از قبیل رشد ۳۰درصدی نرخ بی‌کاری، عدم توزیع عادلانه‌ی ثر
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان