صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

رنج های 22 خرداد: سووشون فیروزه صابر و مرگ هاله سحابی

14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: امسال سالگرد «روز» تاریخ ساز 22 خرداد را در حالی پاس می داریم که حوادث جانگداز و اندوه باری را پشت سر گذاشتیم. مهم نیست که برخی از فعالان مدنی ایران دومین سالگرد 22 خرداد را پاس می دارند و ما در جنبش زنان به واسطه تجمع تاریخی زنان در سال 1384 و 1385 ششمین سالگرد اش را گرامی داشته ایم، اما آن چه مهم و ماندگار است این که روز 22 خرداد در حال حاضر به عنوان روزی سرنوشت ساز و تشخص یافته، در تاریخ مبارزات دموکراتیک مردم ایران تثبیت شده و منشاء اثر در بخشی از افکار عمومی جامعه ماست.

سالگرد 22 خرداد امسال اما، برای ما کنشگران جنبش زنان مملو از درد و اندوه بود، اندوه از دست دادن «هاله سحابی»، یکی از یاران صبور جنبش زنان در مادران صلح، و عزادار شدن «فیروزه صابر»، یکی دیگر از یاران صدیق جنبش زنان به خاطر مرگ برادرش، «هدا صابر». هدا صابر که در اعتراض به حادثۀ خشونت باری که منجر به مرگ هاله سحابی شده بود، در زندان اعتصاب غذا کرده بود، اما خود در پی این اعتصاب غذا، و با توجه به عدم رسیدگی های پزشکی لازم به او، دچار مشکل قلبی شد و جان باخت. از همین رو ما در مدرسه فمینیستی به همراه پاسداشت سالگرد 22 خرداد، به فیروزه صابر، فعال جنبش زنان و از همراهان ما در «همگرایی جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات» و زنی که سالیان متمادی برای کارآفرینی زنان سرزمین مان تلاش کرده و از موسسان «انجمن صنفی زنان کارآفرین» و نویسنده کتاب «راه های توسعه کارآفرینی زنان در ایران» است از صمیم قلب تسلیت می گوییم و برای ایشان به خاطر از دست دادن برادرشان، آرزومند صبر و بردباری هستیم.

در ادامه، متن سخنرانی منصوره شجاعی، یکی از اعضای مدرسه فمینیستی را ملاحظه می کنید که در مراسمی به مناسبت سالگرد 22 خرداد و گرامیداشت «سحابی ها» و با حضور دو سخنران دیگر (حسن یوسفی اشکوری و مسعود بهنود) برگزار گردید، قرائت شده است.

سالگرد 22 خرداد و به پاس خون تازه هاله سحابی ایراندخت برابری خواهی / منصوره شجاعی

با یاد و نام مبارزان راه برابری و دموکراسی، با یاد و نام تمامی تلاشگران جنبش زنان و جنبش سبز ایران، هم ساکنان آن سوی دیوار اوین و هم این سوی آن، و به پاس خون داغ هاله سحابی " ایراندخت" برابری خواهی جنبش زنان داستان بیست و دو خرداد را از ظنی زنانه حکایت می کنم.

بیست و دو خرداد برای خیلی ها از سال 1388 یعنی دوسال پیش شروع شد. اما برای جنبش زنان از سال 1384 شروع شد. آن روز که جمع هم اندیشی زنان با استفاده از فرصت کوتاه انتخاباتی بزرگترین گردهمایی خیابانی در دوران اخیر را برنامه ریزی کرد تا به تبعیضات موجود در قانون اساسی اعتراض کند.

آن روز، با استفاده از فرصت کوتاه انتخاباتی به خیابان رفتیم و صحن جلوی داشنگاه تهران را همچون تریبونی عمومی و مدنی برای معرفی جنبش زنان و بیان مطالبات حقوقی خویش و نیز اعتراض به قوانین تبعیض آمیز در قانون اساسی ساختیم.آن روز زنان بسیاری به قدم و به قلم امضای حمایت خویش در کنارمان بودند که درمیان آنان نام هاله سحابی نیز دیده می شد. هفته ای بعد دولت جدید سر کار آمدو تهدید و کنترل آن گروه از زنان به شدت آغاز شد. هرچند که با استبداد و سرکوب و تمامیت خواهی حکومت های ایدئولوژیک بیگانه نبودیم اما هنوز تصوری از دولت آقای احمدی نژاد نداشتیم. اما ب
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان