صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

«خواب خورشید»: عشق و نفرت در ترانه های ایرانی

گزارش از عاطفه کشتکار-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: دانشکده علوم اجتماعی روز سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1390 میزبان فیلم مستند خواب خورشید بود. نشستی که توسط «انسان شناسی و فرهنگ» و با همکاری گروه انسان‌شناسی فرهنگی انجمن جامعه‌شناسی ایران به منظور بررسی این مستند و بحث و نظر حاضران درباره آن. «خواب خورشید» ساخته ناصر صفاریان[i] نویسنده و منتقد سینماست. ناصر صفاریان پیش از این، مستندی درباره فروغ فرخزاد را کارگردانی و تولید کرده بود. او همچنین کارهای مستند تاثیر گذار زیادی را در کارنامه خود دارد.

در این نشست که با خوشامدگویی و معرفی کارگردان و سخنران توسط ناصر فکوهی آغاز شد و تعداد زیادی از دانشجویان حضور داشتند، ابتدا فیلم مستند خواب خورشید به نمایش در آمد. خواب خورشید نخستین فیلم از سه گانه صفاریان درباره تاریخ ترانه است که به تازگی آماده نمایش شده است. و دو فیلم دیگر در حال تصویر برداری است. این فیلم به موضوع عشق در ترانه های ایرانی می پردازد. و عشق و نفرت در ترانه های ایرانی از نظر سیر تاریخی و اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد.

جلسه با نمایش فیلم «خواب خورشید» آغاز شد، و در ادامه آقایان صفاریان، مسعود کوثری جامه شناس، و استادیار گروه ارتباطات اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی، به بحث و تبادل نظر با دانشجویان پرداختند. فیلم به بررسی و تحول عشق در ترانه های ایران در دهه های چهل تا هشتاد می پردازد، آغاز فیلم با معرفی ترانه پردازها و خوانندگان قدیمی و جدید شروع می شود و در طول فیلم، راوی با بزرگان موسیقی در مورد اینکه چرا مفهوم عشق در موسیقی ایرانی دچار این سرنوشت شده به گفتگو می نشیند. ،در این فیلم بزرگانی چون سیمین بهبهانی، پری زنگنه، ناصر چشم آذر، خاطره پروانه نظرات خود را بیان می کنند که چگونه این همه تفاوت و کشمکش ذهنی بین نسل ها بوجود آمده است.

سپس مسعود کوثری به توضیح درباره تفاوت نسلها و سیرچگونگی موسیقی در این سالها پرداختند. ایشان خاطر نشان کردند که بعد از انقلاب به دلیل محدودیت های بسیار و ایرادهای وزارت ارشاد به دلایل جنسی، زبان ترانه ها غالبا مردانه شده، و با توجه به دو قطبی شدن فرهنگ تناقضات رفتاری و روانی جوان ایرانی به سادگی هویداست. در خانه، رسانه، خیابان... و در یک کلام سپهر فرهنگی نسل ها دو پاره و متمایز شده است.

کوثری نسل دهه های شصت و هفتاد را نسلی ایدئولوژیک و محافظه کار نامید، نسلی که با روپوش و روسری بزرگ شد و از ابتدا محافظه کاری را آموخت. در ادامه بیان کرد که ترانه های این دو دهه به خصوص دهه هشتاد هیچ تفاوتی با ترانه های لوس آنجلسی نمی کند. مفهوم ترانه ها تقلید و کپی در صداها و موسیقی یکی است، فقط یک سری تصاویر را اینجا نمی شود استفاده کرد، و اینکه شبکه های ماهواره ای نیز از اینکه گروه های موسیقی زیرزمینی گسترش پیدا کند کاملا راضی هستند.

کوثری فیلم صفاریان را فیلمی خوش ساخت و قوی دانست، و درپایان صحبت های خود بیان کرد که در ادبیات ما همیشه معشوق مورد نوازش و محبت عاشق بوده. و در نهایت این پرسش را مطرح کرد که با توجه به مونولوگ آخر فیلم صفاریان، در این دوران چه بر سر عاشق ها آمده که معشوق ها این همه لعن و نفرین می شوند؟

در ادامه صفاریان، کارگردان «خواب خورشید» به سئوالات حضار پاسخ داد. یکی از حضار در مورد جایگا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان