صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

«مامایی، داستان تکرار تولد و نه تولد تکرار»

سوده راد-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: 15 ارديبهشت مصادف با پنجم ماه مي ميلادی از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسيون بين المللی مامايی، «روز جهاني ماما» نام گذاری شده است. مامایی، یاری رساندن به زنی که زایمان می کند، شاید یکی از اولین مهارت های بشری باشد. به غیر از مدیریت زایمان طبیعی، بهداشت باروری، مراقبت ها و مشاوره های دوران بلوغ، بارداری و زایمان، تنظیم خانواده، پایش رشد کودک هم از وظایف ماماست. با توجه به این که نرخ مرگ و میر مادرهای باردار یکی از معیارهای ارزیابی پیشرفت کشورهاست، اهمیت و حساسیت این شغل مشخص می شود. آنچه در ادامه می آید برگرفته از گفت و گوییست که با یک خانم مامای جوان در فرانسه داشته ایم.

آزاده وزیر دفتری زن جوان فرانسوی 26 ساله ی ایرانی الاصلیست که نزدیک به یک سال است تحصیلات خود را در رشته ی مامایی به پایان رسانده و کار حرفه ای خود را آغاز کرده است. تحصیلاتش را در رشته ی پزشکی آغاز کرده است و پس از پایان سال اول پزشکی عمومی، گرایش مامایی را انتخاب کرده است و هر چه بیشتر در این رشته پیش رفته است، عشق و علاقه اش به این حرفه بیشتر و بیشتر شده است. او می گوید: « هر چه می گذرد به جنبه های انسانی و احساسی حرفه ی مامایی بیشتر پی می برم. با این که بار ها شاهد تکرار لحظه ی رویایی و سرشار از شادی تولد یک انسان بوده ام، هرگز احساس نکرده ام که دچار تکرار شده ام. هر زایمان چند ساعت طول می کشد و در این مدت زمان بی همتا با مادر هستیم و این نزدیکی موجب می شود بسیاری از مادرها تا سالها ما را به یاد داشته باشند».

در فرانسه آموزش های جنسی در مدارس اجباری هستند و در طول دوره ی دبیرستان باید در سه جلسه ی آموزشی شرکت کنند. ولی این قانون به طور کامل اجرا نمی شود و تعداد این جلسات به یک آموزش کاهش یافته است. میزان آگاهی نوجوانان و جوانان در مورد روش های پیش گیری از بارداری و بهداشت جنسی بالاست، ولی در عمل از این روش ها به اندازه ی کافی استفاده نمی شود. تنظیم خانواده در فرانسه، حاصل فعالیت های یک جنبش به همین نام است. مأموریت این جنبش آگاهی بخشی و کمک به زنان در زمینه ی پیشگیری و یا پایان دادن داوطلبانه به بارداری است. «جنبش تنظیم خانواده[i]» در کنار پذیرش مراجعه کنندگان به این مراکز در شهرهای فرانسه در ساعت های اداری، با شرکت در راهپیمایی ها، تحصن ها و تنظیم و درخواست مطالبات، همچنان نقش عمده ای در جنبش برابری خواهی فرانسه ایفا می کند.

یکی از دلایل کوتاهی در استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری، سیاست ضعیف دولت فرانسه و قوانین جاری در امر پیشگیری های بهداشتی است. استفاده از روش های پیش گیری بارداری، نه تنها رایگان نیست، بلکه مستلزم دیدار با متخصص زنان برای تجویز هرگونه روش پیشگیری، حتی برای دریافت نسخه ی سه ماهه ی قرص های ضد بارداری است. این قرص ها بدون نسخه ی پزشکی در دسترس نیستند و عموماً بیمه ی تأمین اجتماعی نیز بر خلاف قانون، بهای کامل آنها را بر عهده نمی گیرد. جوانان بسیاری به دلیل فشار های دوره ی نوجوانی و مشکلات دوران بلوغ به ویژه در ارتباط با والدین نمی توانند به تنهایی مسوولیت بهداشت جنسی خود را برعهده بگیرند و متأسفانه به دلیل این سهل انگاری ست که بارداری های ناخواسته در سنین پایین اتفاق می افتد. دسترسی آسان و رایگان به روش های پیشگیری از بارداری
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان