صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

آل‌‌‌‌احمد را با «سیمین‌‌‌‌دانشور» شناختم

شهلا لاهیجی-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: هشتم اردیبهشت امسال ــ 1390 خورشیدی ــ سالروز تولد «سیمین‌‌‌دانشور» و آغاز نودسالگی او است. به همین مناسبت، مدرسه فمینیستی «ویژه‌‌‌نامه‌‌‌ای» تدارک دیده است که مطالب آن به مرور منتشر می‌‌‌شود. متن زیر که مصاحبه مدرسه فمینیستی با خانم «شهلا لاهیجی» پژوهش‌‌‌گر مسایل زنان و مدیر انتشارات روشنگران است با همین انگیزه تدارک شده و اکنون به خوانندگان سایت مدرسه، ارائه می‌‌‌گردد.

مدرسه فمینیستی: خانم لاهیجی عزیز، لازم است که پیشاپیش از این که برای گفتگوی صمیمانه و نقل خاطره‌‌‌های جذاب و آموزنده‌‌‌تان از «سووشون» و خالق آن، وقت گذاشته‌‌‌اید ازتان سپاسگزاری کنیم. می‌‌‌دانید که هشتم اردیبهشت‌‌‌ماه امسال، آغاز نودمین سال تولد «سیمین‌‌‌دانشور» است. به یاد دارم که سال‌‌‌ها پیش در نمایشگاه بین‌‌‌المللی کتاب تهران ــ که آن هنگام در محل دایمی نمایشگاه‌‌‌ها برگزار می‌‌‌شد ــ به همت «جمع زنان ناشر» بزرگداشتی برای خانم دانشور برگزار شد. آن موقع شما، در آن مراسم به ایراد سخنرانی پرداختید که البته با واکنش گروهی از شرکت‌‌‌کنندگان هم روبرو شد. اکنون پس از گذشت سال‌‌‌ها از آن مراسم، می‌‌‌خواستیم نظرتان را در باره خانم دانشور ــ که ایشان را می‌‌‌توان بنیان‌‌‌گذار داستانویسی زنان در دوره معاصر دانست ــ جویا شویم اما پیش از آن، برای خوانندگان سایت مدرسه بفرمایید که آیا هنوز «جمع زنان ناشر» برقرار است و به فعالیتش ادامه می‌‌‌دهد؟

شهلا لاهیجی: من هم از شما ممنونم که بی‌‌‌وقفه برای شناساندن مشکلات زنان و مطرح کردن هرچه وسیع‌‌‌تر مسایل آنان تلاش می‌‌‌کنید. و اما از جمع زنان ناشر پرسیدید باید بگویم که این جمع زنانه که به‌‌‌حق آن را باید از زُمره‌‌‌ی نخستین گردهمایی‌‌‌های مدنی این مرز و بوم به حساب آورد خوشبختانه همچنان برقرار است اما طبعاَ دیگرانی مسئولیت اداره و پیشبرد آن را بر عهده دارند. این قانون طبیعی است که با گذشت زمان، افراد و نسل‌‌‌ها نیز باید نو شوند و ‌‌‌جوانانِ تازه‌‌‌نفس قدم به میدان بگذارند، تقبل مسئولیت کنند و جای پیرسال‌‌‌ها را بگیرند تا با توان و انرژی و جسارت بیشتری، حرکت را به جلو ببرند. خوشبختانه جمع زنان ناشر توانست پس از چندسال وقفه و فترت، سال گذشته (1389) «نمایشگاه اختصاصی زنان ناشر» را در یکی از فرهنگ‌‌‌سراهای تهران با موفقیت برگزار کند که خودش غنیمتی است.

و اما بزرگداشت سیمین‌‌‌دانشور که در آن سال‌‌‌ها توانستیم در نمایشگاه بین‌‌‌المللی کتاب تهران برگزار کنیم باید بگویم که به نظر من از آن‌‌‌دست رویدادهایی است که تصور نمی‌‌‌کنم از خاطر هیچ‌‌‌یک از کتاب‌‌‌دوستان و علاقمندان به ادبیات زنان، زدوده شود. به جرأت می‌‌‌توانم بگویم که اولین‌‌‌بار بود سالن شماره 1 نمایشگاه، پذیرای بیش از یکهزار نفر مهمان شده بود و این استقبال، در تاریخ گردهمایی‌‌‌ها و نشست‌‌‌های برگزارشده در نمایشگاه بین‌‌‌المللی، تقریباَ بی‌‌‌نظیر بود چرا که گردهمایی‌‌‌هایی که توسط مسئولین در سالن‌‌‌های نمایشگاه برگزار می‌‌‌شد معمولا شرکت‌‌‌کننده‌‌‌ی چندانی نداشت.

شما به سخنرانی من در آن همایش اشاره کردید که حرف و حدیث‌
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان