صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

گفتگو با هنرمندان ایرانی شرکت کننده در مرکز هنری «رادا استن» سوئد / رویا صحرایی

14 دی 1391

مدرسه فمینیستی : "دیگر گونه بنگریم ؛ به خودمان و به دنیای پیرامونمان؛ جرات گذار از دیدن و قضاوت از روی عادت را داشته باشیم و نهراسیمازبازنمایی آَنچه در دل واقعیت درون و بیرون ما نهفته است "

شاید این جمله ساده ترین پیامی باشد که از دل کارهای هنرمندان جوان ایرانی در مرکز هنرهای رادا استن در شهر گوتنبرگ در سوئد شنیده میشود.

وارد سالن طبقه اول مرکز هنری راد استن که می شوی اولین چیزی که به چشم می آید قالی های ایرانی است که همگی قبلا در خانه ای یا جایی زندگی کرده اند و حالا کف سالن پهن شده اند همراه با قیچی های بزرگی که در بالای هر قالی از سقف آویزان شده اند و در کنار آنها پاکتهایی است روی آنها داستانی از کتاب چهارم جمهوری افلاطون نوشته شده است در مورد لونتیوس که زمانی که از جنگ باز می گردد روی تپه ای چند جنازه می بیند و ابتدا روی خود را بر می گردانند اما بعد دوباره چشمهایش را باز می کند و به طرف جنازه ها می دود وفریاد می کشد که "چشمان تیره روز من از این منظره زیبا لذت ببرید" .

حس غریبی با دیدن اینکار به انسان منتقل می شود ، از یکسو حس وسوسه انگیز داشتن بخشی از یک قالی را واز سوی دیگر اینکه بتوانی خودت را قانع کنی که دست به قیچی ببری وتارو پود قالی را که در فرهنگ ما بسیار عزیز است پاره کنی !.

ندا رضوی پور تحصیل کرده فرانسه در رشته هنر، طراحی صحنه تئاتروسینما و فضا سازی است که به مرور وارد هنرهای تجسمی شده است . او بیشتر فعالیت خود را رویکردی اجتماعی می داند تا هنری .

خانم رضوی پور درباره کارهایش می گوید : من بیشتر با مفهوم کار می کنم به همین دلیل در ابتدا فکر می کنم که برای هر ایده ای چه کاری بهتر است . ممکن است برای ایده ای طراحی مناسب باشد و برای ایده دیگری پرفرمنس ، اینستالیشن و یا فیلم. این مفهوم است که تورا راهنمایی می کند که کدام مدیوم را برای طرح آن انتخاب کنی . خانم رضوی پور در مورد کار " سلف سرویس ( سوغاتی ) " در این مرکز هنری می گوید :

ابتکار "سلف سرویس " ایده ای است که که در اواسط کشمش ها و خشونت های پارسال به ذهن من رسید و ابتدا در تهران اجرا درآمد. خشونتهای خیابانی خیلی ذهن همه را در گیر می کرد چرا که در مقابل یک حرکت بسیار مسالمت آمیز خشونتی آنچنانی اعمال می شد که تحمل آن خیلی سخت بود . اینکه آدم باید تا چه حد خشونت را تحمل کند و عکس العمل نشان ندهد و اگر عکس العمل نشان دهد تا کجا ؟ و اینکه آیا قرار اینست که همه خشونت انجام دهند ؟ که متاسفانه این اتقاقی بود که افتاد ، سوالهای بود که مدام در ذهن همه تکرار می شد . یعنی خیلی از مردم عادی هم به خشونت کشیده شدند کسانی که هرگز تصور این گونه عکس العمل ها را از خود نداشتند. این سوالها ، سوالها ی بود که همواره مطرح بود که در این شرایط چکار باید کرد ؟ من به این نتیجه رسیدم که این خشونت در همه ماهست و اگر ما این را باور کنیم و بشناسیم و انکار نکنیم ، چرا که انکار آن دروغ محض است و نمی توان آن را محو کرد، لااقل شاید دیگر گونه با آن برخورد کنیم . شاید این انرژی منفی که در ما نهفته شده را بشود در مسیر مثبتی به کار بگیریم هر چند که خیلی سخت است اما شاید بتوان با شناسایی آن طور دیگری از آن استفاده کرد. هدف از اینکار اینست که "خودت را بشناس ". من سعی کردم که اینکار را خیلی ظریف و غیر م
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان