صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

زنانِ «فرشته‌‌‌‌های کوچک»، قهرمان هزاره‌‌‌ی سوم

تینا اعتمادی-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: « لی‌‌‌‌‌یا» نام شخصیت محوری سریال «فرشته‌‌‌‌های کوچک»، زنی جوان، شیک پوش و زیبا است. اهل رومانی، و مادر و سرپرست دو کودک خردسال است. (در سریال به این دو کودک خردسال "فرشتگان کوچک" گفته می‌‌‌شود)، «لی‌‌‌یا» پس از چند سال زندگی مشترک با شوهرش «نِستور» و با داشتن دو فرزند، به دلائلی که در فیلم بیان نمی‌‌‌شود از یکدیگر جدا شده‌‌‌اند. او زنی پُرجنب‌‌‌وجوش و با قامتی متوسط و دارای شخصیتی محکم است که برای تأمین مخارج زندگی خود و دو فرزندش در شرکتی خصوصی مشغول به کار است. در محیط کارش با بقیه کارکنان و با رییس شرکت ـ آقای «بال دو وین» ـ رابطه حسنه و تعریف‌‌‌شده‌‌‌ای دارد و همکارانش به او ـ به عنوان زنی درست‌‌‌کار، خیرخواه و با شخصیت ـ احترام می‌‌‌گذارند.

همچون شبکه فارسی‌‌‌وان که سریال‌‌‌های خانواده‌‌‌پسند نمایش می‌‌‌دهد شبکه ماهواره‌‌‌ای GM.TV هم مدتی است که این سریال خانوادگی و پُرکشش را به زبان فارسی پخش می‌‌‌کند. فیلمنامه و قصه این سریال رومانیایی همچون دیگر سریال‌‌‌های تلویزیونی مشابه، عمدتا به انعکاس مسایل ریز و درشت مربوط به خانواده‌‌‌های طبقه متوسط می‌‌‌پردازد به این دلیل انکارناپذیر که واحد خانواده‌‌‌ی طبقه متوسط در هزاره‌‌‌ی سوم میلادی در کانون تحولات اجتماعی و سیاسی نشسته است. هرآنچه که به این واحد معمولی مربوط می‌‌شود به‌‌‌طور طبیعی دست‌‌‌مایه‌‌‌ی سریال‌‌ها، فیلم‌‌‌نامه‌‌‌ها، و ژانرهای ادبی قرار می‌‌‌گیرد. از دیگر سو، بررسی تحولات دموکراسی‌‌‌خواهانه در اکثر کشورهای جهان معاصر حاکی از آن است که زیربنای اصلی تحولات هزاره سوم با «محوریت زنان» به جلو گام برمی‌‌‌دارد كه اين گزارش مي‌‌كوشد بازنمايي آن را در سریال خانوادگی «فرشتگان کوچک» در شبکه ماهواره‌‌‌ای «GM.TV»، به اختصار بررسي نماید.

«لی‌‌‌یا» که شخصیت محوری این سریال تلویزیونی است بر خلاف شوهر سابق‌‌‌اش نِستور ، انسانی اخلاقی و مسئول است و با این که خانه‌‌‌ی بزرگی که در آن زندگی می‌‌‌کند از پدرش به وی ارث رسیده و در عین حال صاحب امکانات و پشتوانه مالی خانوادگی هم است اما به کار و ایجاد درآمد (و ایستادن روی پای خود) برای بزرگ کردن دو فرزندش می‌‌‌پردازد در حالی که نِستور به عَلاّفی و دَله‌‌‌دزدی و الواطی مشغول می‌‌‌شود و دوستان نزدیک‌‌‌اش همچون «دو دا» نیز در بعضی کارهای ابلهانه و دله‌‌‌دزدی‌‌ها با او همدست هستند تا جایی که اعمال و رفتار آنها بعضی اوقات پای پلیس، و یک کارآگاه خصوصی (آقای نِلوت‌‌‌سو) را نیز به ماجرا باز می‌‌‌کند. با این که مدت‌‌‌هاست لی‌‌‌یا و نِستور از یکدیگر جدا شده‌‌‌اند ولی نِستور دست‌‌‌بردار نیست و به بهانه دیدار فرشتگان کوچک (دو کودکی که حاصل ازدواج‌‌‌اش با لی‌‌‌یا است)، مدام به خانه لی‌‌‌یا سر می‌‌‌‌زند و اغلب هم برای لی‌‌‌یا و دو کودک‌‌‌شان دردسر می‌‌‌آفریند.

در یکی از روزهایی که لی‌‌‌یا بچه­­هایش را به پارک برده (چون که چند روز قبل از آن، پرستار بچه­­­هایش را به خاطر رفتار خشونت‌‌‌آمیز و ناشایست­­­اش با فرشته‌‌‌های کوچک، از کار اخراج کرده بود) به طور کاملا اتفاقی با مردی به نام «تئودور» آشنا می‌‌‌شود و
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان