صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کافه مونث....  
 

کافه بین المللی زنان نورنبرگ محلی برای خواهری و دوستی

ملکه رنجبر-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی : به ندرت میتوان فردی را سراغ داشت که داوطلبانه و در فضایی کاملا اختیاری بخواهد وطنش را ترک و برای پناهندگی کشور دیگری اختیار کند. جنگ و گرسنگی , فقر و بیکاری ، دیکتاتوری و سرکوب ، سوانح طبیعی, تجاوز به حقوق زنان در خانه و جامعه موارد مهمی هستند که موجب مهاجرت های اجباری می شود.

نهادهایی که در سرزمین میزبان در انتظار مهاجران و پناهجویان ساخته و پرورده می شود هرچند که الزاما به تغییر وضعیت اجتماعی و تثبیت موقعیت آنان کمکی نمی کند اما محلی است برای ارتباط و دوستی فرار از افسردگی های ناشی از مهاجرت ونیز تبادل اطلاعات و تجربه مهاجران از ملیت های مختلف.

کافه بین المللی زنان نورنبرگ که از سوی شهرداری و دفتر حقوق بشر نورنبرگ اداره می شود.محلی است برای گردهمایی زنان متقاضی پناهندگی که بصورت موقت در کمپ پناهندگی اسکان داده شده اند, وهفته ای یک بار به قصد آمدن به این کافه از کمپ بیرون می آیند و ساعاتی را درکنار زنان دیگر از ملیت های مختلف به گپ و گفت و نوشیدن قهوه می گذرانند.

ساعاتی برای باهم بودن ،برای تبادل افکار و عقاید , فراگیری و ارتباط با زنان دیگر که زبان ،فرهنگ و عقاید متفاوت دارند. زنان پناهنده از ملیتهای مختلف با رنگ و پوست متفاوت ولی در دو چیز مشترک زن بودن و پناهنده بودن. و این دو وجه مشترک آنان را چونان خواهرانی دیر آشنا به یکدیگر نزدیک می کند.

کافه زنان بیش از 4 سالی است برای زنان پناهجو برنامه های متنوعی را در ساختمان ویلا لیون شهر نورنبرگ ارائه میدهد. کلاسهای آموزشی زبان آلمانی کلاس کامپیوتر, گردشهای جمعی, کلاسهای آموزشی در مورد حقوق زنان, مشاوره و راهنمایی زنان پناهنده در امور اداری و پناهندگی ,خانوادگی در رأس فعالیتهای آن قرار دارد.

وجود یک مهد کودک مجهز و یک کتابخانه کودک و نوجوان درکنار کتابخانه بزرگسالان موجب شده که در اوقاتی که مادران پناهنده به این محل می آیند فرزندان آنها نیز در فضایی مجزا از امکانات آن محل استفاده می کنند.

کافه بین المللی زنان نورنبرگ به واسطه فعالیت ها ی پربار اجتماعی وفرهنگی با زنان پناهجو ، جایزه ای از طرف شواری امورخارجه شهرداری نورنبرگ در 16 اکتبر 2009 دریافت نمود که کمک بزرگی برای پیشبرد برنامه های آن بود.متاسفانه بخاطر مشکلات مالی درآینده دایره فعالیتهای اجتماعی آن تنک تر شده و امکان ارتباط هر چه بیشتربا زنان پناهجو را از آنان گرفته شد .و امید است که در این رابطه پیش بینی های لازم جهت زنده و فعال نکهداشتن آن انجام گردد.

در این جلسات هفتگی ، هربار یکی از تشکل های زنا ن و یا چهره های شناخته شده حوزه زنان معرفی می شوند.

در جلسه 11 جون 2011 کافه بین المللی زنان در محل ویلا لیون نورنبرگ ، تعداد زیادی از زنان پناهجو از کشورهای ترکیه ، نیجریه ، افغانستان، کردستان عراق و... حضور داشتند. در این جلسه خانم منصوره شجاعی فعال حقوق زنان در ایران که به عنوان مهمان انجمن قلم در شهر نورنبرگ اقامت دارد مهمان کافه بین المللی زنان بودند .و تجاربی را درباره فعالیت زنان پناهنده افغان در ایران عنوان کردند و به ضرورت کار فرهنگی و آموزشی در توانمند سازی زنان پناهنده اشاره کردند.

مسئول دفترحقوق بشر شهر نورنبرگ خانم "مارتینا میتن هوبر"، نی
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان