صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

بلوغ جنسی در هفت سالگی: دلایل بلوغ جنسی زودرس در دختران

کریستینا لارمر / برگردان: فریبا شهلایی-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: طبق بررسی انجام گرفته در آمریکا، شمار دخترانی که در هفت سالگی به بلوغ جنسی می رسند، در دهه گذشته دو برابر شده است. آمار و ارقام منتشر شده در مجله ی پزشکی Pediatrics نشان می دهد که 10 تا 23 درصد از 1239 دختر مورد مطالعه، پستان هایشان در هفت سالگی رشد کرده اند- که به آن، بلوغ جنسی زودرس گفته می شود.

درست است که این آمار و ارقام هنوز در استرالیا بازتابی ندارد، محققانی که در این مورد کار می کنند، عقیده دارند این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد. دکتر لوئیس فارل متخصص زنان و زایمان و همچنین معاون کالج زنان و زایمان رویالِ استرالیا و نیوزلند می گوید: «قطعاً، سن بلوغ جنسی در غرب پایین آمده است. امروزه، رشد پستان در دختران دبستانی امری عادی است، در حالی که این امر قبلاً به ندرت اتفاق می افتاد.»

اضافه وزن، بارزترین دلیل این امر است. در دوره ی الیزابت اول، دوره ای که دختران جسمی کوچک تر داشتند، بسیاری از آن ها اواخر نوجوانی به بلوغ جنسی می رسیدند. از آن پس، با بهتر شدن تغذیه و بالا رفتن بهداشت عمومی، سن بلوغ جنسی به تدریج تا 12 سالگی پایین آمد. دکتر فارل می گوید، «به طور کلی، دخترانِ کم وزن دیرتر عادت ماهانه می شوند. بدون شک، بالا رفتن وزن و شاخص توده ی بدن (BMI) عامل مهمی در به جلو انداختن این امر است.»

همچنین، چندین بررسی بین المللی انگشت اتهامشان را به سوی سموم زیست محیطی، فروپاشی خانواده و قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی نشانه رفته اند که تمامی این موارد در استرالیا در حال افزایش است.

رشد سریع بلوغ جنسی زدودرس، تبعات خطیری به دنبال دارد؛ افزیش احتمال مبتلا شدن دخترها به آسم، افسردگی و سرطان دهانه رحم و پستان در بزرگسالی را می توان نام برد. هم چنین احتمال درگیر شدن آن ها در رفتارهای پرخطر، از جمله داشتن رابطه ی جنسی زیر سن قانونی و سوء استفاده ها ی جنسی می رود.

دنیس گرین وی، روانشناس و آموزش گر شکل ظاهری بدن، می گوید: «یک دختر هفت ساله از نظر عاطفی آمادگی داشتن بدن زنانه را ندارد. ما با بچه های کم سن و سال، آسیب پذیر و حساسی سروکار داریم که از نظر عاطفی و روانی، با هیکل درشت شان هماهنگی ندارد.»

رشد سریع پستان ها می تواند مشکلات عدیده ای را به همراه داشته باشد که به شکل ظاهری بدن این دختران مربوط می شود. ممکن است این مسایل باعث شرمساری آن ها در مدرسه و جامعه شود. دکتر فارل می گوید، «وقتی تغییرات ظاهری در دختری بوجود می آید، نباید این احساس به او دست دهد که ظاهر وی هدفی است برای جلبِ توجه جنسی ناخواسته. مردان و پسران بزرگتر هم نباید تصور کنند که آن دختر به اندازه کافی بزرگ شده است و می توان با او رابطه ی جنسی برقرار کرد.»

برخورد عقلانی

گرین وی می گوید، والدین نسبت به احساسات دخترشان، بدون نادیده گرفتن یا شعله ور کردن آن، توجه کنند. «دل نگرانی، عذاب کشیدن و غصه خوردن والدین، در مواجه با لطمات وارده بر دختر کوچک شان، هیچ کمکی به آن ها نمی کند.»

فرزندتان را از تغییراتی که در بدنش اتفاق می افتد، آگاه کنید. گرین وی می گوید: «اگر دخترتان خواست درباره ی مسایل جنسی، مواد مخدر و الکل با شما صحبت کند، این موقعیت را برایش فراهم آورید. زیرا این فرصتی طلایی است تا بدانید دخترتان درباره ی این چیزها چه می داند، نه این که او را با اطلاعاتی پر کنید که از نظر عا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان