صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

نامه به نوشین احمدی خراسانی : جنبش زنان و گفتمان امپریالیسم

محمد صفوی-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: پس از انتشار مقاله «جنبش های اجتماعی، مداخله نظامی و گفتمان امپریالیسم»، نقدها و نظرهای گوناگونی در مورد محتوای این مقاله در سایت های مختلف منتشر شد. نامه زیر نیز به قلم محمد صفوی، (از فعالان با سابقه نهضت اتحادیه ای کارگران)، خطاب به نوشین احمدی خراسانی در همین رابطه به نگارش در آمده است. از آنجا که این نامه حاوی نقدها و مطالب تأمل برانگیزی است آن را جهت آگاهی علاقمندان در مدرسه فمینیستی منتشر می کنیم.

نامه به نوشین احمدی خراسانی : تآملی بر آراء دو تن از فعالین جنبش زنان / محمد صفوی

نوشین خانم گرامی سلام، برایت آرزوی سلامتی دارم. حتماَ می دانی که تازه ترین مقاله ات «جنبش های اجتماعی، مداخله نظامی و گفتمان امپریالیسم» بازتاب گسترده ای در میان کسانی که رویدادهای ایران را دنبال می کنند داشته است. شاید علیرغم میل درونی ات که قصد نداشته ای بحث «وجود و یا عدم وجود امپریالسم» را پیش بکشی ولی بخش اول مقاله ات این برداشت را به خواننده می دهد که شما وارد یکی از مباحث بسیار مهم عقیدتی در مورد امپریالیسم شده ای. به همین جهت است که هم از ایران و هم خصوصاَ در خارج ار کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم بحث های متعددی در مورد گفتمان امپریالسیم و عملکرد کنونی و مداخلات نظامی آن در منطقه ما، در نقد مقاله ات، آن هم در سطحی وسیع، مطرح شده است. راستش من از این بابت احساس خوبی دارم و این احساس خوب به این دلیل است که نوشتۀ انسان متفکر و مبارز فمنیستیی مانند تو، باعث شده تا این مباحث به شکل تازه تر و جاندارتری به میدان بیایند. این اتفاق، از نظر من، لایق قدردانی و هم قابل تأمل و هم البته قابل نقد و بررسی دقیق و موشکافانه است.

من در ادامه، به عنوان یکی از خوانندگان نوشته های آموزنده تو، سعی کردم مطلب «جنبش های اجتماعی، مداخله نظامی...» را با دقت بیشتری بخوانم، همینطور چندین مقاله انتقادی هم که در نقد مقاله ات، چاپ یا گفته شده است را خوانده ام و شنیده ام. در زیر برداشت های خودم را در این نامه با تو در میان می گذارم. امیدوارم با شناختی که از من داری و می دانی که از چه تجربه و گذشته ای می آیم انتظار یک برخورد آکادمیک و دانشگاهی را نداشته باشی!. در زیر سعی می کنم تا آنجا که سواد و تجربه ام اجازه می دهد برداشت های خودم را به صورت خلاصه با تو عزیز و گرامی مطرح کنم. امیدوارم که وقت پُر ارزش تو را زیاد نگیرم.

مقاله جنجال بر انگیزت شامل چند بخش مهم است. من ابتدا، نامه ام را با بخش آخر مقاله ات، (که متاسفانه از نگاه اغلب منتقدان کمتر دیده شد) آغاز می کنم یعنی موضوع مهم و تأمل برانگیز «جبهه ضد جنگ» و رابطه اش با «سیاست افشاگری محض»، که به نظرم این موضوع، نکتۀ اصلی مقاله ات است:

من به عنوان یک شاهد در خارج از ایران با این بخش از نوشته تو کاملا موافق هستم چرا که در خارج از کشور در میان نیروهای موسوم به اپوزیسیون، (شامل برخی از نیروهای سیاسی از طیف های گوناگون یا بخش هایی که خود را «سکولار یا سکولارهای نو» می دانند) از ابتدا با هر گونه حرکت اصلاحی و قانون گرایی، امکان گرایی و پیکار سنگر به سنگر و تدریجی، مخالف بوده اند. آنها از ابتدا و پیشاپیش، همۀ انتخابات را بطور سیخیکی تحریم کردند. آنان حرکت های مطالبه محور زنان و یا کارگران و دیگر جنبش های اجتماعی در داخل کشو
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان