صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

امنيت شخصي براي كمك به توقف خشونت خانگي / ترجمه روح انگیز پورناصح

14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: امسال 25 نوامبر 2011 ، مصادف با 4 آذرماه 1390 خورشیدی، همچون سال های گذشته، سالگرد «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» بار دیگر به ما زنان ایرانی، فرصت دوباره ای بخشیده است که تلاش های مان را برای مبارزه با اشکال گوناگون خشونت علیه زنان، بسیج کنیم. طبق روال سال های پیش، ما نیز در مدرسه فمینیستی تلاش و همت مان را به کار گرفته ایم تا به مناسبت این روز، در کنار دیگر گروه های زنان در سراسر جهان و در حد و بضاعت خود، اعتراض مان را نسبت به حضور سایه گستر خشونت در ابعاد مختلف زندگی زنان نشان دهیم. اگر سال گذشته بیشتر بر خشونت خانگی تمرکز کرده بودیم، امسال به اقتضای شرایط بحرانی منطقه مان سعی کرده ایم به ابعاد اجتماعی و سیاسی خشونت علیه زنان هم بپردازیم. از همین روست که به مناسبت فرا رسیدن این روز، روح انگیز پورناصح نیز در مطلبی که برای ترجمه انتخاب کرده، به اهمیت آموزش دفاع و امنیت شخصی در برابر خشونت خانگی علیه زنان تاکید دارد. از این رو شما هم می توانید با تهیه پرینت و کپی از این متن و توزیع آن در میان زنان اطراف تان، گامی کوچک در جهت کمک به قربانیان خشونت یاری بردارید:

امنيت شخصي براي كمك به توقف خشونت خانگي

من اغلب امنيت شخصي را براي افرادي تدريس مي­كنم كه از خشونت خانگي جان سالم به در برده­اند. در تصور خود، با من به اتاقی بیایید که پُر است از زناني كم و بيش درمانده كه با اندوهي عميق سؤال­هايي را به دفعات از من می پرسند: «چگونه مي­توانم به اين وضعيت پايان بدهم؟ چه كار متفاوتي مي­توانم انجام بدهم؟‌ چگونه مي­توانم از خودم و فرزندانم حمايت كنم؟» از بچه­هاي آن­ها در طبقه­ي بالا مراقبت مي­كنند. به همين خاطر مي­توانم لحظاتي با مادرشان تنها باشم.

كسب مهارت­هاي دفاع و امنيت شخصي هرگز قادر به حل علل اجتماعي خشونت­هاي خانگي نيست و در همه­ي مواقع نیز كاربرد ندارد، اما اين مهارت­ها به افراد كمك مي­كند تا از وارد شدن به رابطه­ي مخرب خودداري كنند و بهترين كار را در بدترين شرايط انجام بدهند؛ از احساس «ارزش به خود» محافظت كرده، به دنبال راه­هايي براي دريافت كمك باشند.

بافتی از ادراک مشترک زنان خشونت دیده

با تکیه به تجربه های تدریس، به اين نتيجه رسيده­ام كه بهتر است مهارت­هاي امنيت شخصي را در بافتي از درك مشترك افراد تحت تعليمم ارائه دهم. تعريف­ها و ايده­هاي زير در انجام مؤثرتر اين كار كمكم مي­كنند.

1- خشونت خانگي به چه معناست؟ هرگونه خشونت در خانه، اعم از خشونت بین کودکان بزرگسال و دیگر اعضای بالغ خانواده را خشونت خانگی می­نامند. اگرچه، اكثر مردم اين اصطلاح را براي هر گونه توهين، تهديد يا رفتار خشونت­آميز شريكي صميمي نسبت به ديگري، نیز به كار مي­برند.

2- چه كسي تحت تأثير خشونت خانگي قرار مي­گيرد؟ خشونت خانگي در هر مكاني، براي هركسي از هر نژاد، مذهب، فرهنگ يا موقعيت اقتصادي اتفاق مي­افتد. خشونت خانگي هر دو شريك زندگي، كودكان آن­ها و ديگر اعضاي خانواده، دوستان و همكاران را تحت تأثير قرار مي­دهد. امكان بروز خشونت خانگي در هر رابطه­ي صميمي اعم از ارتباط بين هم­جنس­ها و حتي خشونت زنان نسبت به مردان وجود دارد.

با اين حال، اغلب خشونت­هاي خانگي را مردان نسبت به زنان انجام مي­دهند. به همين دليل، در ا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان