صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

پاسخ مردان به اظهارات نخست وزیر ترکیه: ما مردان در این خشونت علیه زنان با دولت شریک نمی شویم

اکرم خیرخواه-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: 21 خردادماه، گروهی از مردان ترکیه در اعتراض به سخنان نخست وزیر این کشور در مورد محدودیت زمانی سقط جنین و لایحه ی دولت در این مورد و در حمایت از زنانی که هفته گذشته تظاهرات کرده بودند، در استانبول تجمع اعتراضی برپا کردند.

ساعت 14 دیروز در میدان تونل تعدادی از مردان پارچه نوشته ای را باز کردند که روی آن نوشته شده بوده: "ممنوعیت سقط جنین، خشونت علیه زنان است". با به نمایش در آمدن این پارچه نوشته، بر تعداد مردان حاضر در میدان افزوده شد و با شعارهایی که در محکومیت سخنان نخست وزیر ترکیه بود شروع به راهپیمایی به طرف میدان تقسیم و خیابان استقلال کردند . این مردان حامی آزادی سقط جنین شعارهای زیر را سر می دادند: «به خاطر نطفه خودت زنان را گناهکار ندان»، «کودک برای افزایش قدرت کار و زن برای سرمایه نیست»، «به خاطر ایمنی مردان، برای زنان قانون وضع نکنید»، «سقط جنین حق است، کشتار اولودره قتل»، «با سکوتت شریک گناه هستی»، «کودک به دنیا می آورم، سقط جنین هم می کنم؛ به تو چه!»، «کودکانمان را به تو نمی دهیم» و...

" آزادی ما بدون آزادی زنان امکان پذیر نیست"

لونت پیشکین که یکی از سازمان دهندگان این تظاهرات بود طی سخنانی در اجتماع مردان گفت: AKP (حزب حاکم ترکیه) و حامیان آن، حاملگی های بیشتر و نیروی کار ارزانتر می خواهد. افزایش کارگران جوان بی تجربه و کاستن از حقوق بازنشستگی، بهره برداری از کودکان کار و جوانان کارگر از اهداف آنهاست. این دولت تساوی جنسیتی نمی خواهد و با افزایش زایمان زنان درصدد کمتر کردن حضور آنان در اجتماع و سیاست است. زنان ماشین جوجه کشی نیستند و ما در مقابل این تفکر ایستادگی می کنیم. دولت در مقابل افزایش رو به رشد جنایت علیه زنان، کوچکترین سیاست حمایتی در پیش نگرفته و به نوعی پشت متجاوزین ایستاده است. آزادی ما بدون آزادی مطلق زنان امکانپذیر نیست.

وی در ادامه گفت: قوه قضائیه هر روز بیشتر در مقابل تجاوز جنسی و خشونت های جنسی از خود سازگاری نشان می دهد. ممنوعیت سقط جنین خشونت علیه زنان از طرف دولت است. ما مردان در این خشونت علیه زنان با دولت شریک نمی شویم. کودکان و بزرگسالان ملک دولت نیستند و دولت باید حدود اختیارات خود را بداند!

لازم به یادآوری است که نخست وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان، هفته ی گذشته طی سخنانی سقط جنین و سزارین را قتل معرفی کرده و خبر از ارائه ی لایحه ای از طرف دولت برای محدودیت زمانی سقط جنین داده بود. این سخنان نخست وزیر ترکیه موجی از مخالفت ها در ترکیه برانگیخته است. احزاب مخالف دولت و همچنین تشکل های زنان از جمله مخالفان عمده این سخنان هستند که طی هفته گذشته تظاهرات ها و میتینگ های اعتراضی در این رابطه برپا کرده اند.

در حاشیه این تظاهرات تعداد زیادی از زنان نیز به تشویق مردان پرداخته و آنان را همراهی کردند. این راهپیمایی مردان، بدون خشونت و ایجاد مانعی از طرف پلیس به پایان رسید.

همچنین افراد شرکت کننده در این تظاهرات به توضیح قانون سقط جنین در ترکیه و سخنرانی نخست وزیر این کشور به توریست هایی که در خیابان استقلال حضور داشتند پرداختند.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان