صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      مشق هفته....  
 

به مناسبت سالمرگ کلارا زتکین: دوست بزرگ جنبش زنان / سیمین کاظمی

14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: تاریخ جنبش زنان را زنانی از نقاط مختلف جهان و با گرایش های فکری گوناگون ساخته اند. اما در متون مختلف که توسط تاریخ نگاران جنبش زنان به ثبت می رسد، کمتر نامی از زنان بزرگ چپ گرا آمده است. شاید آن طور که واترز می گوید، "مشکل ناشی از این حقیقت است که اغلب دست اندرکاران تاریخ زنان، ضدمارکسیست هستند. آنان نه به کشف اینکه زنان سوسیالیست چه نقشی ایفاء کردند علاقه دارند و نه به ایجاد تصویر صحیحی از مواضع ای که مارکسیست ها اتخاذ کرده اند."(واترز(1384: 15) مروری منصفانه و بی طرفانه بر تاریخ جنبش زنان نشان می دهد که بسیاری از دستاوردهای این جنبش مرهون فعالیت ها و مبارزات زنان مارکسیست است که تلاش کردند ریشه های ستم دیدگی زنان را مشخص نموده و راه رهایی از فرودستی زنان را فرا روی آنها قرار دهند.

کلارا زتکین، زن مارکسیست و فعال جنبش جهانی زنان، شخصیتی برجسته و استثنایی و مبارزی خستگی ناپذیر در تاریخ این جنبش است که زندگی اش سراسر صرف تلاش برای احقاق حقوق زنان و کارگران شد. زندگی متفاوتش، شخصیت استثنایی و اتوریته اش، تعهد و اعتقاد راسخش به حقوق زنان و کارگران، موقعیت ویژه اش در احزاب سوسیال دموکرات و رهبری حزب کمونیست آلمان، قدرت سازماندهی اش،خلاقیت و موضع گیری های انسانی و هوشمندانه اش از او شخصیتی بی نظیر در تاریخ جنبش زنان و جنبش چپ ساخته است. دوستی او با شخصیت هایی مثل رزالوکزامبورگ، فردیک انگلس، و لنین نیز نشانی از تأثیرگذاری و جایگاه ویژه او در جنبش چپ است. نای بن سعدون در معرفی او (هرچند طعنه آمیز!) در کتاب حقوق زن از آغاز تا امروز می نویسد: کلارا زتکین زن آلمانی مبارزی که در جنبش های فمینیستی روسیه فعالانه شرکت داشت با اعتقادات انقلابی خود توانست در 1919 مورد لطف سران بلشویک قرار گیرد. (بن سعدون1380: 116)

معروفترین اقدام کلارا زتکین و شاید وجه اشتهار او را ، می توان پیشنهاد هشتم مارس برای گرامیداشت مبارزات زنان برابری خواه در سراسر جهان، و نامگذاری این روز به نام روز زن دانست. کلارا زتکین به عنوان یک انترناسیونالیست، روز هشتم مارس، سالگرد تظاهرات زنان کارگر آمریکا را که در سال 1857 و پس از آن در سال 1908 برای اعتراض به شرایط کار ناعادلانه صورت گرفته بود، به کنگره دومین کنگره زنان سوسیالیست در کپنهاک پیشنهاد کرد که مورد پذیرش واقع شد. زتکین، یکی از سرسخت ترین حامیان جناح چپ مارکسیست، جنبش سوسیالیستی زنان را در تمامی دوران قبل از جنگ جهانی اول رهبری کرد و در درون حزب سوسیال دموکرات آلمان جنگید تا یک چشم انداز انقلابی در زمینه ی مبارزه برای رهایی زنان را رشد و گسترش دهد. (واترز1384: 21)

آندره میشل درباره مبارزات کلارا زتکین و رزا لوکزامبورگ می نویسد: کلارا زتکین سردبیری روزنامه "برابری" را برعهده داشت که در آن جریان فمینیسم سوسیالیستی را در طول سالهای طولانی شرح می دهد. او همچنین بخش زنان حزب سوسیال دموکرات آلمان را بنا نهاد. کلارا زتکین و رزا لوکزامبورگ برای مشارکت دموکراتیک توده ها در فعالیت های انقلابی مبارزه کردند، آنها برای تحقق سوسیالیسمی بین المللی و صلح جو که با تمایلات وطن پرستانه تعصب آمیز سوسیالیست های مرد در تعارض بود فعالیت می کردند. (میشل1383: 84) در شرایطی که کار نقشه مند در میان زنان و طرح مسأله زنان مخالفا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    لوگوی هفتگی ها    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان