صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

بررسی جامعه مدنی ایران از نگاه سه صاحب نظر

14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: روز شنبه دوم تیرماه، 23 ژوئن، شهر کلن میزبان علاقمندان به سرنوشت جامعه مدنی ایران پس از انتخابات بود. منصوره شجاعی، فعال حقوق زنان، کاظم کردوانی جامعه شناس و سهراب رزاقی بنیانگذار موسسه کنشگران بقا، سخنرانان میز گرد بودند. منصوره شجاعی اولین سخنران این مراسم به بررسی وضعیت جنبش زنان در جامعه مدنی پرداخت. وی جامعه مدنی را به دو بخش خدماتی – تخصصی و اکتیویستی تقسیم کرد. وی هرچند که جنبش زنان را متعلق به بخش اکتیویستی جامعه مدنی دانست اما بر تاثیر نهادهای خدماتی زنان، به عنوان عنصر موٍثر در ساخت جامعه مدنی، تاکید کرد.

وی تشکیل جمع هم‌اندیشی زنان در سال 1384، کمپین یک میلیون امضا در سال 1385 و هم‌گرایی زنان برای طرح مطالبات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 1388 را به عنوان سه حرکت هدفمند جنبش زنان و نشانه‌ای از پویایی این جنبش دانست.

به نظر خانم شجاعی پس از جنبش سبز، جنبش زنان به دلیل همین پویایی کمتر از بقیه جنبش ها دچار شوک و نومیدی شد؛ و نشانه آن را هم تشکیل دو نهاد توسط این جنبش در موج خشونت های پس از انتخابات عنوان کرد: «کمیته همبستگی علیه خشونتهای اجتماعی» که در تیرماه 1388 تشکیل شد و نهاد «مادران عزادار»، دو نهادی هستند که به گفته خانم شجاعی در سخت ترین شرایط توسط جنبش زنان زاییده شدند. از نگاه وی ادامه جریان پویای نهادسازی به ایجاد «همگرایی سبز جنبش زنان» در هشتم مارس 1388 منجر شد که از یکسو موجب پیوند جنبش زنان و جنبش دموکراسی خواهی شد و از سوی دیگر سبب شد که جنبش سبز نسبت به مطالبات جنبش زنان احساس تعهد بیشتری داشته باشند.

او جریان نهادسازی در جنبش زنان را که منجربه ایجاد همگرایی سبز جنبش زنان شد فرایند پیوند میان جنبش زنان با جنبش دموکراسی خواهی دانست.

کاظم کردوانی: دلیل اصلی استبداد دیرپای ایران، ضعف جامعه مدنی

کاظم کردوانی دومین سخنران این مراسم بود. محور اصلی بحث او تبیین مفاهیم جامعه مدنی بود.

او جامعه مدنی را پیش از هرچیز نهادی در برابر حکومت و بیرون از دایره حکومت دانست که شامل کلیه حرکتهای صنفی، ورزشی، قومیتی و حتی حزبی میشود.

دکتر کردوانی سپس درباره اهمیت جامعه مدنی و ضرورت گفتمان سازی در این زمینه صحبت کرد و یکی از دلایل اساسی استبداد دیرپای ایران را نبود یک جامعه مدنی قوی دانست. وی با استناد به سخن آنتونیو گرامشی متفکر چپ ایتالیایی که جامعه مدنی در شرق را ابتدایی و ژله‌ای میدانست، همین جامعه مدنی ابتدایی و ژله‌ای را معضل تاریخی ایران دانست.

کاظم کردوانی با بررسی اجمالی جامعه مدنی ایران در سه دوره رضاشاه، محمدرضا شاه و جمهوری اسلامی، دوران رضاشاه را دوران مرگ جامعه مدنی ایران نامید.به نظر وی در جمهوری اسلامی بهترین دوران برای جامعه مدنی دوران سید محمد خاتمی بود. وی البته تاکید کرد که نه خود آقای خاتمی و نه نظریه پردازان دولتی درک روشنی از مفهوم جامعه مدنی نداشتند اما با طرح بحثهایی مثل گفت و گوی تمدنها توانستند گفتمان جامعه مدنی را در سطح وسیعی گسترش دهند.

سهراب رزاقی: دلایل اصلی پیش نرفتن جنبش سبز، ضعف جامعه مدنی

سهراب رزاقی آخرین سخنران این مراسم بود که درباره ارتباط جامعه مدنی با جنبش سبز صحبت کرد. وی ابتدا جنبش سبز را مدرن ترین و نیرومندترین جنبش اجتماعی در
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان