صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران....  
 

تاریخچه « 22 خرداد »، روز همبستگی زنان ایران

14 خرداد 1387

شکل‎گیری جمع هم‎اندیشی فعالان جنبش‎زنان

اهدای بالاترین جایزه صلح در جهان ـ نوبل صلح ـ به شیرین عبادی سبب‎ساز برگزاری نشستی در مهرماه 1382 با حضور شیرین عبادی و فعالان مختلف زنان از طیف‎های گوناگون شد. این نشست آغازگر سلسله نشست‎های جمع گسترده ای بود که بعدها به نام «جمع هم‎اندیشی فعالان جنبش زنان» عنوان‎بندی شد. از دل این سلسله نشست‎ها نیز ایده‎ی تجمع 22 خرداد 1384 در مقابل دانشگاه تهران شکل گرفت.

تجمع «22 خرداد» سال 1384

فراخوان تجمع 22 خرداد در مقابل دانشگاه تهران در 16 خرداد به روی سایت ها رفت. در این فراخوان نوشته شده بود: «سال‎هاست که زنان براي دستيابي به حقوق برابر تلاش مي کنند. دشواري ها و موانع بسيار جدي بر سر راه آنان وجود دارد. بن بست هاي قانون اساسي و قوانين مدني و جزايي حاکم بر جامعه يکي از مهمترين اين موانع است. ما زنان براي پيگيري و دستيابي به حقوق برابر از تمامي شيوه هاي مسالمت آميز بهره مي جوييم تا با ياري يکديگر صداي اعتراض خود را به قوانين موجود هرچه رساتر اعلام کنيم».

به‎مجرد آن‎که فراخوان برگزاری تجمع صلح‎آمیز زنان در مقابل در ورودی دانشگاه تهران ـ با عنوان «نقض حقوق زنان در قانون اساسی» ـ منتشر شد، گروه‎ها، افراد، سازمان‎های زنان، و بسیاری از انجمن‎های مدافع حقوق برابر، از شهرهای مختلف ایران به آن پیوستند. این حرکت و فراخوان آن به همدلی و توافقی بی‎سابقه بین گروه‎ها و گرایش‎های مختلف زنان و شخصیت‎های گوناگون فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دست یافت. تشکل‎ها و افراد و انجمن‎ها از تبريز، اصفهان، کردستان، چهارمحال‎بختياري، خراسان، کرمان، سيستان و بلوچستان، لرستان و کرمانشاه از اين حرکت به‎طرزی شایسته و امیدبخش، استقبال کردند و با پیوستن به فراخوان تجمع (یا با بیانیه‎های مستقل خود) به این همایش صلح‎آمیز پاسخ مثبت دادند.

فراخوان تجمع 22 خرداد با استقبال سیصدوپنجاه تن از زنان فعال در حوزه‎های مختلف و امضای بیش از نود تشکل، شامل انجمن‎های: زنان، محيط زيستي، جوانان، آموزشي، و انجمن‎هاي‎اسلامي دانشگاه‎ها همراه شد که به «کاروان اعتراض به قوانین تبعیض‎آمیز علیه زنان»، پیوستند. همچنین یکصدوچهارده نفر از دانشجويان دانشگاه تهران و شصت تن از اعضاي دفتر تحکيم وحدت، و فراتر از چهارده نشريه مستقل دانشجويي نیز فراخوان تجمع 22 خرداد را امضاء کردند. در این میان یکصدوبیست‎وهشت وبلاگ با اعلام حمايت پرشور خود در اين حرکت شرکت فعال داشتند. حتا «کانون وبلاگ‎نويسان» هم بيانيه‎اي حمايتی در این زمینه منتشر ساخت. از سوی دیگر اعلام حمایت بیش از یکصدو پنجاه تن از مردان آزاداندیش طی نامه‎ای جداگانه منتشر شد. زنان خارج از کشور نیز با انتشار بیانیه‎های مستقل خود و نیز برگزاری تجمع‎هایی در محیط زندگی خود، از اعتراض مسالمت‎آمیز خواهران خود در داخل کشور، استقبال کردند. نزدیک به یکهزار تن از شخصيت‎ها، انجمن‎ها، گروه‎ها از جمله حقوق دانان برجسته دنیا، پنج تن از برندگان جایزه صلح نوبل، اساتيد پرآوازه دانشگاه‎ها، دیده‎بان حقوق‎بشر، گروه‎هاي فمينيستي، سازمان‎های مدافع برابری و آزادی، نويسندگان و شاعران خارج کشور و ... با انتشار بيانيه‎هاي متعددی به حمایت و پشتیبانی از تجمع مسا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان