صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      کلوپ نسوان....  
 

زنان و خشونت های جنگ در ایران معاصر

گفتگو با شهلا لاهیجی-14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: پاییز امسال «پنجم آذر ماه 1391»، در شرایطی به استقبال سالروز 25 نوامبر، «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» می شتابیم که به نظر می رسد با توجه به سیاست های نابخردانه کنونی، جامعۀ ایران و نیز به تبع آن زنان کشورمان، نگران وقوع خشونت های کلان مقیاسی هستند که در افق آینده جامعه مان رخ می نماید. از این رو اگر سال گذشته در ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت این روز، بنا به شرایط، بیشتر به ابعاد سیاسی خشونت و نحوۀ حل و فصل قهرآمیز منازعات سیاسی و اثرات منفی آن بر زنان و کودکان پرداخته بودیم، اما در ویژه نامه امسال بنا به شرایط بحرانی کشورمان و خطراتی که آن را تهدید می کند، بر آن شدیم که علاوه بر ابعاد مختلف خشونت بر زنان (از خشونت خانگی تا خشونت های قانونی و خشونت های محیط های شغلی و...) به مسئله «جنگ» و پیامدهای آن برای زنان، و نیز به انتقال تجربه های زنان و شیوه های متنوع برخورد کنشگران جنبش های زنان در دیگر کشورهای جهان نسبت به پدیدۀ ویرانگر جنگ، هم بپردازیم.

از این رو در سالروز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، پای صحبت شهلا لاهیجی نشستیم و از ایشان درباره خشونت های گوناگونی که بر زنان در دوران جنگ اعمال می شود، پرسیدیم. و این که در اغلب جنگ ها، مسئله شوم «تجاوز جنسی» به زنان همواره مطرح بوده است. اما به چه دلیل ابعاد تجاوز به زنان در جنگ هایی که در تاریخ معاصر ایران به وقوع پیوسته، هیچ گاه مورد بررسی قرار نگرفته است؟

شهلا لاهیجی: خطرات و آسیب های جنگ بر زنان بسیار گسترده اند و شما به درستی بر یکی از نفرت بارترین این خشونت ها یعنی تجاوز جنسی انگشت گذاردید که به نظرم از آسیب های بسیار جدی و فاجعه باری است که در اغلب جنگ هایی که در سراسر جهان اتفاق افتاده، بر زنان اعمال شده است. اما این که چرا و به چه دلایلی، مسئله تجاوز جنسی در خلال جنگ هایی که در ایران اتفاق افتاده مورد بررسی قرار نگرفته، من هم با شما موافقم و باید اضافه کنم که متأسفانه هیچگاه ابعاد این مسئله حتا در روند پژوهش هایی که مشخصاَ به وقایع خشونت آمیز در ایران پرداخته اند هم مورد بررسی قرار نگرفته و به طور ناخواسته یا آگاهانه، در ابهام فرو رفته است. برای نمونه در زمان اعلام خودمختاری آذربایجان در سال 1324 که در پی درگیری ها و جنگ هایی که توسط نیروهای ارتش روسیه با ارتش ایران به وقوع پیوست و در نهایت با حمایت شوروی، آذربایجان طی دو سال خودمختاری اعلام کرد، از لابلای گفته ها و نوشته های زنان می توان به وضوح متوجه شد که در آن زمان نیز از سوی نیروهای قزاق، به زنان تجاوز صورت گرفته است مثلا وقتی ما درباره وحشت زنان از «ارتش روس ها» در تاریخ می خوانیم، می توانیم متوجه بشویم که مسئله تجاوز در این دوران هم وجود داشته و واقعاَ هم جدی بوده که چنین ترس و واهمه ای در میان زنان نسبت به نیروهای قزاق، وجود داشته است.

چهار سال قبل از آن یعنی در زمان اشغال ایران توسط متفقین ـ در سال 1320 ـ هم از میان آه و ناله و ترس فراوان زنان از «قزاق ها» باز هم می توان حدس زد که مسئله تجاوز در این دوره نیز یکی از دغدغه های جدی زنان بوده است اما باز هم می بینید که در این مورد هم هیچگاه به صراحت صحبت نمی شود. در زمان اشغال ایران توسط متفقین، نیروهای نظامی از کشورهای انگلیس، آمریکا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان