صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

نشست اعتراضی به محدودیت صدور گذرنامه برای زنان برگزار شد: زنان مجرد، نه دیوانه اند و نه مهجور

14 دی 1391

مدرسه فمینیستی: امروز سه شنبه 14 آذرماه 1391، در میان آلودگی شدید هوای تهران که به تعطیلی مدارس و ادارات دولتی منجر شده است نشستی با حضور شهلا لاهیجی، فریده غیرت و الهه کولایی، در اعتراض به طرح محدودیت خروج دختران زیر 40 سال از کشور در محل دفتر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان برگزار شد.

این نشست درحالی برگزار شد که صبح امروز برخی از فعالان جنبش زنان نیز برای پیگیری وضعیت نسرین ستوده به همراه رضا خندان، همسر نسرین ستوده به مجلس رفتند و با برخی از نمایندگان دیدار کردند. و این در حالی است که در آخرین ساعت های غروب امروز، و در هوای پرغبار و آلوده تهران، خبر شکستن اعتصاب غذای نسرین ستوده پس از 49 روز، با رفع ممنوعیت قضایی برای دختر 12 ساله اش، به گوش رسید و همه فعالان جنبش زنان را از نگرانی خارج ساخت. هر چند نگرانی فعالان جنبش زنان همچنان برای انواع و اقسام طرح های ضدزن پابرجاست و همین نشست اعتراضی در برابر لایحه ممنوعیت صدور گذرنامه برای زنان زیر 40 سال، نشاندهنده تنها یکی از این نگرانی هاست.

از سوی دیگر این نشست اعتراضی در حالی برگزار می شود که امروز آلودگی هوای تهران، به نقطه ای رسیده است که خانم وزیر بهداشت به تهرانی ها توصیه می کند که از تهران خارج شوند[1]، اما خانم وزیر نه تنها به زنان توصیه نمی کند که با وجود انواع و اقسام طرح هایی که علیه زنان از سوی دولتیان تصویب می شود، از کشور خارج شوند، بلکه همتایان اش در دولت و مجلس دست به دست هم داده اند که نگذارند زنان از «آلودگی جنسیتی فضای کشور» بگریزند و از همین رو لایحه «شرط اجازه کتبی پدر برای صدور گذرنامه برای زنان مجرد زیر 40 سال» را در دستور کار خود داده اند که نکند خدایی ناکرده زنان از این همه محدودیت هایی که در عرصه اقتصادی، شغلی، تحصیلی، حقوقی، سیاسی، ورزشی و... برای آنان گذاشته می شود، بخواهند خود را خلاص کنند و کشورشان را در جستجوی شغل یا ادامه تحصیل و.... ترک گویند.

فریده غیرت ، از وکلای باسابقه جنبش زنان در نشست اعتراضی نسبت به لایحه جدید قانون گذرنامه گذاشتن شرط سنی زیر 40 سال برای زنان را در قانون گذرنامه، مغایر با قانون اساسی، قوانین مدنی و اعلامیه جهانی حقوق بشر دانست.

فریده غیرت گفت: اگر هم به گفته برخی از نمایندگان مجلس شرط «رشیده بودن زنان مجرد» را بخواهند لحاظ کنند، بی شک فشار کاری مضاعفی را به دادگاه ها تحمیل کند، زیرا باید زنان برای اثبات رشیده بودن باید به دادگاه های کشور مراجعه کنند و از همین رو دادگاه ها با انبوه مراجعان روبرو خواهند شد و بعد از آن هم باید با انبوه معترضین به رای دادگاه ها که به غلط یا درست در مورد رشیده بودن زنان نظر داده اند مواجه شوند.

فریده غیرت سپس به خود جامعه زنان انتقاد کرد که حساسیت لازم را در برابر حقوق خود ندارند و به چنین طرح هایی واکنش درخور نشان نمی دهند.

فریده غیرت در اعتراض به این لایحه پیشتر نیز گفته بود: وقتی پاسپورتی به دختر و پسر 18 ساله می‌دهیم تشخیص می‌دهیم که طبق قانون اینها دارای اهلیت هستند. حالا این را موکول می‌کنیم به اجازه پدر یا ولی قهری که در قوانین ما وجود دارد مباحث مهمی در این نوع تصمیم مطرح می‌شود. دختری که به سن 18 رسیده و ازدواج نکرده و سن بالاتر که هنوز مجرد است که نیازمند کسب اجازه پ
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان