صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

شیرین عبادی: همبستگی هنوز وجود دارد

الناز انصاری-22 خرداد 1387

<:voir_en_ligne:> : تغییر برای برابری

شیرین عبادی، وکیل پایه یک دادگستری و رییس هیات مدیره کانون مدافعان حقوق بشر و نیز مدافع حقوق زنان و کودکان است. وی در سال2003 به پاس فعالیت هایش موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.عبادی وکالت پرونده های تعداد زیادی از فعالان زنان در سال های گذشته را بر عهده داشته است که در این رابطه با وی به گفتگو نشستیم.

قانون اساسی صراحتا اعلام کرده است که شهروندان حق تجمع دارند و برای تجمع و راهپیمایی نیازی به مجوز ندارد. با این همه عدم اخذ مجوز برای تجمع کنندگان روز 22خرداد اتهام اقدام علیه امیت ملی و اخلال در نظم عمومی را به همراه داشت. آیا تبصره ای در قانون وجود داشت که دادگاه با استناد به آن شرکت کنندگان در تجمع را مجرم بشناسد؟

 نخیر. تجمع 22 خرداد کاملا قانونی بود و قانون صراحتا گفته است که وقتی تجمعی مسلحانه نیست و خلاف شرع هم نیست، هیچ نیازی به مجوز ندارد. متاسفانه در سال های گذشته حکومت جمهوری اسلامی پایه را بر این اساس گذاشته است که هر گردهمایی نیاز به مجوز دارد. بر همین اساس حتی اگر تجمع بدون سلاح باشد و مغایرتی با اسلام نداشته باشد، باز استثنا محسوب نشده و باید مجوز بگیرد. همه تجمعاتی که بدون مجوز بوده اند از سوی حکومت غیرقانونی اعلام شده است. این رویکرد، تعبیر نادرستی از قانونی که مورد قبول همه ماست.

برخورد خشونت آمیز پلیس در این تجمع واکنش های زیادی در بر داشت. آیا قانون اجازه چنین برخوردی را به نیروهای انتظامی داده است؟

 واقعیت این است که اصلا تجمعی به آن شکل اتفاق نیافتاد، چون خیلی زود سرکوب شد. این گردهمایی مسالمت آمیز در اعتراض به قوانین تبعیض آمیز علیه زنان بود. حتی اگر این تجمع برگزار می شد و شکل عینی به خود می گرفت باز پلیس حق آن برخورد را نداشت. پلیس عده زیادی از شرکت کنندگان و حتی رهگذران عادی را مورد ضرب و شتم قرار داد و شدت برخورد تا حدی بود که مثلا دلارام علی دچار شکستگی استخوان شد. بعد از همه این خشونت ها پلیس اقدام به دستگیری تجمع کنندگان و تعداد زیادی از عابران کرد. این نوع برخورد در حیطه حقوق نیروی انتظامی برای برخورد با یک تجمع مسالمت آمیز نیست.

شما یکی از وکلای این پرونده بودید و کاملا در جریان روند حقوقی پرونده بودید. آیا به غیر از اتهامی که مبنای آن عدم اخذ مجوز بود، اتهام دیگری مثل مغایرت با مبنایی اسلام هم طرح شد؟

 خوشبختانه دادستان، نیروهای انتظامی و امنیتی هیچ کدام نتوانستند و نمی توانند مارک ارتداد یا ضدیت با اسلام را نه بر متهمان این پرونده که کل فعالان کمپین 1میلیون امضا بزنند. در روند کلی پرونده ها عده ای که به زعم مقامات امنیتی و پلیس بی گناه تر بودند آزاد شدند و برای تعدادی دیگر از جمله پروین اردلان، نوشین احمدی خراسانی، منصوره شجاعی و ... پرونده کیفری تشکیل شد. جرم آنان طبق کیفر خواست اخلال در نظم عمومی و برهم زدن امنیت ملی بود. بر اساس همین اتهامات نیز احکام سنگینی چون مجازات حبس و شلاق صادر شد که به عنوان نمونه مجازات دلارام علی در دادگاه تجدید نظر هم تائید و قطعی شد و هنوز پرونده های زیادی در مرحله تجدید نظر است.

اتهام دیگری در این سال ها در همه پرونده های فعالان کمپین 1میلیون امضا تکرار شده است، اقدام علیه امنیت ملی کشور بود. در پرونده های 22خرداد هم از موارد مهم اتهامی بود. آیا آن تجمع و اساسا خواست ز
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان