صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

مصاحبه با مادر محبوبه کرمی درباره وضعیت دخترش

مهیندخت مصباح -26 خرداد 1387

<:voir_en_ligne:> : دویچه وله

یک تجمع اعتراضی در حوالی پارک ملت تهران، دستگیری دستکم ۲۰۰ نفر را در پی داشت. ماموران پلیس و لباس شخصی‌ها برای کنترل این اجتماع از گازاشک آور، باتوم و شوک الکتریکی استفاده کردند. گفته می‌شود شماری از بازداشت شدگان تنها در حال عبور از صحنه بوده‌اند. محبوبه کرمی، روزنامه‌نگار ایسنا و فعال حقوق زنان از آن جمله است.

خیابان ولیعصر تهران ‌‌ظهر روز جمعه ۲۴ خرداد ماه شاهد تجمعی اعتراضی بود. به گزارش سایت‌های خبری و از جمله خبرگزاری‌های فارس، آفتاب و اعتماد، محوطه اطراف پارک ملت صحنه گردهمایی چند صد نفر بوده که شعار مبارزه با فساد اقتصادی سر داده بودند. این اجتماع که گفته می‌شود به دعوت برخی شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور انجام گرفته، با حضور گسترده ماموران ناجا و لباس شخصی‌ها، به سرعت از هم پاشید. به گفته شاهدان عینی، برخی ماموران برای دستگیری یا متفرق کردن افراد از گاز اشک‌آور، باتوم یا شوک الکتریکی استفاده کردند.

درگیری پلیس و اجتماع کنندگان موجب ترافیک سنگینی از ساعت ۱۲ تا ساعت ۱۵ ظهر جمعه در محدوده خیابان ولیعصر و بزرگراه نیایش شد. به گزارش سایت عصرایران، ماموران لباس شخصی از خودروهای عبوری می‌خواسته‌اند شیشه‌های خود را فورا بالا کشیده و توقف نکنند، وگرنه پلاک اتومبیل‌شان کنده می‌شود.

در این میان در حالیکه پلیس اقدام به برپایی ایست‌های بازرسی در خیابان ولیعصر کرده بود، چند اتوبوس شرکت واحد در حال عبورهم به دلایل نامعلوم، مورد هجوم و تفتیش لباس شخصی‌ها قرار گرفتند. از جمله کسانی که در خلال ماجرا، مسافر اتوبوس بوده و با خشونت از آن بیرون کشیده شده، محبوبه کرمی روزنامه نگار و فعال حقوق زنان است.

خانم مساعدی مادر محبوبه کرمی می‌گوید: "دخترم اول زنگ زد با موبایل و گفت که دارد به سوی خانه میاید ولی بخاطر ترافیک ممکن است دیر برسد. گفتم باشد. تقریبا ۲۰ دقیقه بعد دوباره تلفن کرد و با بغض گفت مرا گرفته اند و دارند از اتوبوس پایین می کشند. روپوش ام را هم پاره کرده اند. دیگر قطع شد و ما هرچه تماس گرفتیم جواب نداد. آقایی که کیف دخترم را در خیابان پیدا کرده، آن را با پیک به ما رساند و گفت خودش هم جزو مسافرین اتوبوس بوده. گفت آمدند خانم‌ها را از ماشین پایین انداختند. اصلا کسی در درگیری و تجمع نبود، همه در اتوبوس نشسته بودند."

خبرگزاری انتخاب از خشونت برخی ماموران لباس شخصی با خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ها گزارش داده و از ضرب و شتم چند روزنامه نگار و ضبط دوربین عکاسان نوشته است.

رییس کل دادگستری استان تهران نیز در نشست مطبوعاتی روز شنبه ۲۵ خرداد ماه، اجتماع روز جمعه در خیابان ولیعصر را تایید کرد و از دستگیری ۲۰۰ تن در این میان خبر داد. علیرضا آوایی گفت نیت، شخصیت، انگیزه، نوع برخورد و نوع همکاری افراد در تصمیم گیری قضات در قبال بازداشت شدگان موثر است. وی افزود که ظرف یکهفته تکلیف افراد بی‌گناه و کم گناه روشن خواهد شد.

خانواده‌های دستگیرشدگان اما هیچگونه خبری از وضعیت و محل نگهداری آنها ندارند. خانم مساعدی مادر محبوبه کرمی می‌گوید: "من بیمارم. پسرم رفته کمیته وزرا. خیلی خانواده ها آمده بودند دنبال کس و کارشان ولی به همه گفته‌اند که از محل بازداشت شده‌ها خبر ندارند. حرف من اینست حالا که گرفته اید جوابگو باشید.
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان