صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      بخش های پیشین سایت....     مهمان مدرسه....  
 

مهناز متین: دیوار چین بین زنان داخل و خارج نیست! / اعظم نورالله خانی / شهرزاد نیوز

19 بهمن 1386

در سمینار سالانه ی زنان در برلین بود که برای اولین بار مهناز متین را ملاقات کردم. قبلاً چند بار تلفنی با هم صحبت کرده بودیم، اما هنوز یکدیگر را ندیده بودیم. او یکی از شرکت‌کنندگان در میزگرد "بررسی و نقد کمپین یک میلیون امضا" بود. وقتی خودم را معرفی کردم، با برخوردی بسیار مهربان و صمیمی روبرو شدم. از آن جایی که یکی از مزایای چنین سمینارهایی در کنار برنامه ها و سخنرانی ها دیدار مجدد دوستان است، وقت چندانی برای مصاحبه باقی نمی ماند. بنابراین پیشنهاد کردم که اگر ممکن است در روزهای پس از سمینار مصاحبه ای با هم داشته باشیم. با رویی گشاده پذیرفت. سئوال ها را برایش فرستادم و او در اولین فرصت به آن ها پاسخ داد. از این روست که مباحث مطرح شده در سمینار نقش عمده ای در این مصاحبه دارند.

س: سمینار را چگونه دیدی؟

ج: سمیناری در مجموع خوب و با کیفیت؛ چه از نظر تدارکات و برگذاری (که باید ممنون دوستان برلینی باشیم) و چه به لحاظ مضمون. در این سمینار یکی از مسائل و معضلات جنبش زنان ایران که – به باور من- ترکیب نیروهای این جنبش و خواست‌های آن‌ها در مقطع کنونی است، طرح شد. در کنار این موضوع، مقوله‌ی خشونت مورد توجه قرار گرفت که زنان از اصلی‌ترین قربانیان آن هستند. در ضمن با نگرش یک زن جوان نسل دوم نسبت به گذشته و ریشه‌هایش به عنوان فرزند یک خانواده‌ی تبعیدی ایرانی آشنا شدیم که جالب توجه و در عین حال منتقلب‌کننده بود.

س: در این سمینار از کلمه "جنبش زنان داخل کشور" و "جنبش زنان خارج از کشور" بسیار استفاده شد. آیا این تقسیم‌بندی را اصولاً درست می‌دانی؟ پاسخ هر چه باشد (مثبت یا منفی) چرا؟ اساسا ویژگی‌ها و رابطه ی آن‌ها را چگونه می‌بینی؟

ج: من ترجیح می‌دهم به جای استفاده از "جنبش داخل و خارج کشور" از "جنبش زنان ایران" صحبت کنم که - به رغم خواستِ بسیاری از ما- جنبشی‌ست دوپاره؛ بخشی در ایران است و بخشی در خارج. مشابهت‌ها و نقاط اشتراکی این دو بخش را به هم پیوند می‌زند که مبتنی است بر خواست رفع تبعیض از زنان و تأمین برابری حقوقی زن و مرد در ایران. جریان‌ها و جنبش‌هایی که به مسئله‌ی زن می‌پردازند، بالطبع - به درجات گوناگون- در این خواست‌ها اشتراک نظر دارند. در"داخل" یا در "خارج" بودن اما به این دو پاره‌ی جنبش زنان ویژگی‌هایی هم می‌دهد. تأثیرپذیری از محیطی که در آن زندگی می‌کنیم در شکل دهی دیدگاه‌ها، نقطه نظرها و چشم‌اندازهای فعالان جنبش زنان عنصر مهمی به شمار می‌آید و در اشکال و شیوه‌های مبارزات‌شان نیز بالطبع مؤثر است. زندگی در جوامعی باز، ارتباط با فمینیست‌های کشورهای میزبان و تأثیرات متقابل آن‌ها بر هم، در نگرش و روش کار زنانی که در خارج از ایران زندگی کرده‌اند، بی شک اثرگذار بوده است. کما این که زندگی در محیط استبداد زده‌ی ایران با آن حکومتِ دینی و با تبلیغاتی که مردم بی وقفه در معرض آن قرار دارند، نمی‌تواند در تربیت نسلی از زنان و جوانان که امروز در حرکت‌های اعتراضی فعالند، بی تأثیر باشد. بی دلیل نیست که این نسل نسبت به نقش مذهب در تداوم نظام پدرسالار در جامعه حساسیتِ لازم را از خود نشان نمی‌دهد.

البته دیوار چین فمینیست‌های ایرانی داخل و خارج را از هم جدا نمی‌کند و به رغم دوری در این سال‌ها، شاهد تأثیرگذاری متقابل آن‌ها بر هم بوده‌ایم. اما "داخل" و "
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    5 شهریور: سالگرد اعلان عمومی کمپین یک میلیون امضاء    8 مارس : روز جهانی زن    22 خرداد : روز همبستگی زنان ایران    ائتلاف علیه لایحه حمایت از خانواده    دانشگاه و زنان    دردسر جنسیت    زنان زندانی    مهمان مدرسه    همگرایی جنبش زنان در انتخابات    چالش ما(ه)    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان