صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زن و شریعتی در سي‌و يكمين سالروز درگذشت علي شريعتي

30 خرداد 1387

در سايت ببينيد: ايسنا

عصر روز گذشته (29 خرداد) سي‌ويكمين سالروز درگذشت دكترعلي شريعتي در حسينيه‌ي ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مراسم كه به مدت بيش از چهار ساعت به طول انجاميد، و در كنار آن نمايشگاه تمبر موضوعي نيز برپا شد، در ابتدا بخش‌هايي از سخنراني دكتر علي شريعتي با عنوان «سوره‌ي روم؛ پيام اميد به روشنفكر مسئول» پخش شد.

سپس ناصر ميناچي - مدير حسينيه‌ي ارشاد - در سخناني گفت: فقط مي‌خواهم پاسخي به حرف‌هاي دكتر سروش كه گاهي با حرف‌هايش مرا به حرف مي‌آورد، بدهم. ايشان درباره‌ي شريعتي گفته است كه شريعتي در آثارش بسيار كم و ضعيف به قرآن و نهج‌البلاغه توجه كرده است، و اين سخن در حالي است كه در آثار شريعتي بسيار فراوان به آيات قرآن استناد شده و در اين ميان مي‌توان به تفسير زيبايي كه بر نهج‌البلاغه نوشته‌ است هم ارجاع داد كه همه را در دست داريم. پس نمي‌توانيم بگوييم در قرآن و نهج البلاغه وارد نبوده و به آن‌ها توجه نمي‌كرده است. همين تفسير سوره‌ي روم خود دليل بزرگي است و اميدوارم آقاي سروش كه فرد دانشمندي است مقداري درباره‌ي شريعتي بيش‌تر لطف كنند و احساسات را جريحه‌دار نكنند.

در ادامه مهرناز خراسانچي - مسئول كتابخانه‌ي حسينيه‌ي ارشاد هم در سخناني اظهار داشت: در سال 83 که مسئوليت کتابخانه‌ي حسينيه، برعهده‌ام گذاشته شد، فکر کردم که چطور مي‌توان در قالب اين کتابخانه، نام بزرگ شريعتي را حفظ کرد. كه با همت دکتر ميناچي فعاليتي توام با تلاش علمي، هدفمند و مطابق با دانش روز را ادامه داديم.

وي ادامه داد: بعد از جلسات ماهانه در حسينيه به فکر انتشار تمبردكترعلي شريعتي افتاديم؛ تمبري که در نگاه اول مينياتوري از فرهنگ و هويت بود و گوياي اهميت يک رويداد خاص براي مردم. و در درجه‌ي دوم تبيين شخصيت شريعتي براي نسل‌هاي آينده باشد. به دنبال اين طرح تصميم گرفتيم نمايشگاهي از تمبرهاي مشاهير سياسي را هم كه متاثر از شريعتي بوده‌اند، برگزار کنيم. همچنين پاکت نماديني درست کرديم که روي اين پاکت را صاحب نظراني که شريعتي را مي شناختند، امضا کنند كه در مراسم حاضر به نمايش گذاشته شده‌اند. شريعتي زنده و در جريان بوده و هست و خواهد بود.

پروين بختيارنژاد - فعال امور زنان - نيز در سخناني با موضوع «نوانديشي ديني و مسائل امروز زنان» توضيح داد: 29 خرداد هر سال نه مراسمي در بزرگداشت يك متفكر، بلكه ميعاد پرسش‌گري است كه يكي از درس‌هاي بزرگ شريعتي به شاگردانش است.

او با اشاره به وضعيت روبه رشد زنان در امور مختلف در اجتماع، گفت: امروز زنان در عرصه‌هاي مطبوعات آزاد و مستقل، احزاب سياسي، فرهنگي، سينما، ورزش، ادبيات، پژوهش و دانشگاهي درخشيده‌اند و در اين عرصه‌ها نقش کليدي دارند. اگرچه سهم زنان از بخش مديريت دولتي از سه درصد هم کم‌تر است، اما همين بس که شتاب زنان در عرصه‌هاي اجتماعي جدي گرفته شده است. شريعتي از معدود افرادي بود که زن را از حاشيه به متن آورد. فاطمه (س)، زينب (س)، سميه و ساير زنان بزرگ، از جمله زناني هستند که شريعتي مصرانه و با منطق قصد دارد آن‌ها را سرمشق زن ايراني معرفي کند.

او سپس به ارائه‌ي گزارش‌ها و آمارهايي درباره‌ي وضعيت زنان در سراسر جهان و ايران
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان