صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

ششم فوریه، روز ملی ورزش زنان

سایت شیرزنان-21 بهمن 1386

شیرزنان-ترجمه/مرجان نمازی: در روز ششم فوریه 2008، هزاران مربی، دانشجوی رشته تربیت بدنی، مدیران ورزشی، روسای موسسات تفریحی، اعضای فدراسیون های ورزشی، اسپانسر ها، دانشجویان ورزشکار ، دیگر ورزشکاران و خانواده های آنها، در 50 ایالت امریکا، با شعار "مشارکت همگانی"، روز ملی ورزش زنان و دختران را جشن گرفتند. در این روز، علاوه بر برپایی مسابقات مختلف، همچنین مراسم اهدای جوایز و تجلیل از موفقیت ورزشکاران و مشارکت همه جانبه ورزش دوستان ، برگزار شد. در این مراسم، متخصصان و مسئولان، به بررسی مسائل مختلف در ورزش زنان پرداختند و بار دیگر از قانون Title IX، که به موجب آن، هرگونه تبعیض جنسی در موقعیت های تحصیلی و امکانات و فعالیت های ورزشی، ممنوع و غیرقانونی اعلام شد، به عنوان نقطه عطفی برای رشد و موفقیت ورزش زنان یاد کردند.

روز ششم فوریه، در سال 1987، برای نخستین بار با نام روز ملی ورزش زنان و دختران نامیده شد تا یادآور نام "فلو هایمن"( والیبالیست امریکایی در بازیهای المپیک) و موفقیت های ورزشی و اقدامات او در رسیدن به برابری و تساوی جنسی در دنیای ورزش باشد.

هایمن در سال 1986 و در یک مسابقه والیبال در ژاپن از دنیا رفت و از آن زمان تا کنون سعی می شود این روز، فرصتی باشد برای شناساندن و تقدیر از تلاش ها و موفقیتهای ورزشی ورزشکاران زن در گذشته و حال. این روز تائیدی است بر روی مشارکت ورزشی زنان و ادامه تلاش زنان ورزشکار گذشته برای رسیدن به برابری جنسی همه جانبه در دنیای ورزش.

این روز توسط اتحادیه ملی ورزش زنان و دختران، سازماندهی می شود. در این اتحادیه، 5 سازمان خدماتی بزرگ برای دختران و زنان در ایالات متحده با یکدیگر همکاری می کنند که شامل سازمان دختران پیش آهنگ ایالات متحده، انجمن ملی ورزش زنان و دختران، سازمان دختران متحد، مرکز ملی حقوقی زنان و فدراسیون ورزش زنان است.

این سازمانها، روی هم رفته بیش از 427 سال سابقه فعالیت دارند و حدوداً 5.5 میلیون نفر، زن و دختر، در عضویت آنها هستند.

مدیر اجرایی انجمن ملی ورزش زنان و دختران و دیگر افرادی که برای سازماندهی و برنامه ریزی این روز، تلاش می کنند، معتقدند برگزاری این روز در هر سال، بسیار ضروریست و اگر چه سالهای زیادی از آغاز آن می گذرد و سطح کیفی و کمی ورزش زنان رشد بسیار داشته است، اما هنوز هم زنان ورزشکار، از عدم آشنایی و آگاهی مردم و نیز تصورات غلط آنها رنج می برند. این روز، مجالی است که می توان در آن، به فرصت های ایجاد شده در طی این سالیان اشاره کرد و مشکلات ورزش زنان را نیز منعکس نمود.

شیرزنان
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان