صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      اخبار....  
 

زنان برای اولین‌بار اسقف می‌شوند/ کاوه اسفندیاری

22 تیر 1387

در سایت ببینید:رادیو زمانه

در یکی از بی‌سابقه‌ترین و جنجال‌آفرین‌ترین تحولات مسیحیت، کلیسای انجیلی انگلستان تصمیم گرفته است به زنان اجازه دهد تا اسقف شوند.
این تصمیم عالی‌ترین نهاد کلیسای انگلستان، اختلاف شدیدی بین دو طیف سنتی و نوگرای این کلیسا به‌راه انداخته و ابراز تاسف و واکنش تند واتیکان و کلیسای ارتودوکس روسیه را برانگیخته است.
کلیسای انگلستان به پیشوایی اسقف اعظم کانتربری، روان ویلیامز، کلیسای مادر برای هفتاد و هفت میلیون مسیحی انجیلی است و برای همین، در شرایطی که مسیحیت با چالش‌های بیرونی بزرگ نظیر رشد سکولاریسم و اسلام سیاسی مواجه است، تصمیم مناقشه‌برانگیزش مهم تلقی می‌شود.

تصمیم جنجالی

شامگاه دوشنبه، هفتم ژوئیه (هفدهم تیرماه)، مجمع عمومی کلیسای انگلستان تصمیم گرفت با وجود تهدید بیش از هزار و سیصد روحانی مسیحی به کناره‌گیری، مصوبه پذیرش زنان به سمت اسقفی را اجرا کند.

این تصمیم که در دانشگاه یورک، بعد از شش ساعت بحث داغ گرفته شد، محافظه‌کاران مسیحی را در مصاف با نواندیشانی قرار داد که معتقدند زنان نیز می‌توانند هم‌دوش مردان روحانی، آموزه‌های عیسی مسیح را به پیروانش انتقال دهند.

اما شدت اعتراض به‌قدری بوده که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که حتی یکی از سنت‌گرایان از این تصمیم کلیسای انگلستان گریست و ابراز شرمساری کرد.

محافظه‌کاران این کلیسا معتقدند پذیرش زنان و همجنس‌گرایان به سمت‌های مذهبی می‌تواند تفاسیر ناصوابی از کتاب مقدس پدید آورد.

کلیسای انجیلی انگلستان تصمیم گرفته است به زنان اجازه دهد تا اسقف شوند
البته تمام مقامات و روحانیون این کلیسا، مخالف انتصاب زنان به سمت اسقفی نبودند، ولی خواستار اصلاح ساختار روحانیت مسیحی به گونه‌ای بودند که سه «سر اسقف» مرد (سمتی تازه) بر عملکرد هر اسقف زن نظارت داشته باشد.
این خواسته را مجمع عمومی کلیسای انگلستان نپذیرفت، زیرا می‌گفت زنان، اسقف‌های درجه دو خواهند شد، ولی قول داده با اعمال برخی اصلاحات، مانند تدوین آیین نامه رفتاری تازه، نظر منتقدانی را که از روی باور مخالف حضور زنان اسقف هستند، جلب کند.

با این حال، ممکن است هزار و سیصد روحانی مسیحی که تهدید به کناره گیری کرده‌اند، پیش از برگزاری اجلاس هفته آینده این کلیسا موسوم به «کنفرانس لمبث» تهدید خود برای انشقاق را عملی کنند. یکی از این سنتی‌ها، پدر دیوید هولدینگ به روزنامه تایمز لندن گفت: «اوضاع دارد بدتر می شود. روشن است که حرکتی گازانبری هست که دارد ما را بیرون می راند.»

اما این اولین بار نیست که یکی از تصمیمات کلیسای انگلستان درباره زنان روحانی دردسرساز می‌شود. در سال ۱۹۹۴ نیز این کلیسا برای نخستین بار اجازه داد، زنان در انگلستان و ولز کشیش شوند و همین واکنش تند سنت‌گرایان این کلیسا و واتیکان را برانگیخت.

اعتراض واتیکان

ناظران می‌گویند تصمیم تازه کلیسای انگلستان می‌تواند تنش چند‌صد ساله بین مسیحیان انجیلی و کاتولیک، به زعامت واتیکان را وخیم‌تر کند.
شورای اشاعه وحدت مسیحی واتیکان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که پذیرش زنان به سمت اسقفی مانعی تازه برای آشتی بین کلیسای کاتولیک و کلیسای انگلستان است و می‌تواند گفت و گوی دشوار طرفین برا
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان