صفحه اصلی   

        کلوپ نسوان   

        کافه مونث   

        مشق هفته   

        روزنامه دیواری   

        کتابهای اینترنتی مدرسه    

        صفحه فیس بوک مدرسه   

        کانال یوتیوپ مدرسه   

        همگرایی جنبش زنان در انتخابات   

        لایحه ضد خانواده   

        کمپین یک میلیون امضا   

        8 مارس    

        22 خرداد    

        مبصر کلاس   

        دردسر جنسیت   

        چالش ماه   

        اخبار   

        English    

بیانیه کمیته من کاندیدا می شوم، از «کمپین تغییر چهره مردانه مجلس» درباره رد صلاحیت گسترده کاندیداهای زن مجلس دهم
نشست پرسش و پاسخ با چهار تن از داوطلبان زن نمایندگی مجلس دهم / گزارش: مریم جوادی
تجارب منحصر به فرد زنان در چالش برای تغییر چهره مردانه سیاست / گزارش: صبا شعردوست
بيانيه «کمیته من کاندیدا می شوم» از کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» در تقدير از حضور بی‌سابقه زنان برای کاندیداتوری مجلس دهم
نظارت بر روند قانونگذاری از اهداف کمپین تغییر چهره مردانه مجلس (گزارش یک نشست) / گزارش از: ندا ناجی – عکس ها: مریم جوادی
ما زنان می خواهیم و می توانیم (گزارش نشست کمپین تغییر چهره مردانه مجلس)/ گزارش: ندا ناجی - عکس ها: مریم جوادی
خواسته های یک زن دستفروش از نمایندگان زن مجلس آینده
مجموعه مقالات ویژه نامه مدرسه فمینیستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان
من اگر برخیزم، تو اگر برخیزی، می توانیم چهره مجلس را تغییر دهیم / گزارش: ندا ناجی
حضور کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در کنگره تخصصی صلح سبز / گزارش: مریم جوادی

  اینترنت مدرسه فمینیستی

 

      روزنامه دیواری....  
 

هیچ قانونی، تجاوز جنسی در طول جنگ را محکوم نمی کند!!

ترجمه : زری طبائی-23 تیر 1387

در طول عمر سازمان ملل متحٌد هیچ قانونی به این شدت تجاوز جنسی به افراد رابعنوان جنایت جنگی محکوم نکرده است. حال نوبت کشور ها است که این قانون را به اجرا در بیآورند.

هفتاد در صد، خواهش می کنم این رقم را به دقت به خاطر بسپارید، هفتاد در صد زنان ساکن شرق کنگو از تاریخ شروع جنگ های داخلی کنگو از سال 1997 مورد تجاوز جنسی مردان قرار گرفته اند. اغلب متجاوزین سربازان مرد، مردان وابسته به گروه های شورشی، و یا ارتش های میلیشا ها هستند. از سال 2002 رسمآ صلح و آتش بس بین گروه های متخاصم بر قرار شده است امٌا تجاوز به زنان همچنان ادادمه دارد.

1820، خواهش می کنم این عدد را هم به یاد داشته باشید، زیرا این شمارهً قطعنامه ای است که مجمع عمومی سازمان ملل در این هفته بر علیه هر گونه تجاوز و بخصوص تجاوز جنسی و مجازات عاملان آن به تصویب رساند.

خوب که چی؟؟؟ آیا کسی این قانون را اجرا می کند؟؟؟ کاغذ ها خیلی صبور و پر تحٌمل هستند و این نوع فرمایشات هم که خرجی ندارند. امٌا شاید در این مورد این نوع قضاوت کمی عجولانه باشد. برای اوٌلین بار در تاریخ سازمان ملل بالاترین مرجع قانونگذاری دنیا درک کرد که مسئله تجاوز به زنان، تبدیل به مسئله ای بزرگ و بحرانی جهانی شده است. سازمان ملل به درستی فهمید که تجاوز به زنان تبدیل به یک اسلحهً جنگی شده است که روز بروز جنگ افروزان از آن بیشتر استفاده کرده و بر علیه انسانیت بکار گرفته و برای مقاصد جنایت کارانهً خود آن را بکار می برند.

حتی در سال های گذشته که سازمان ملل تلاش کرد تا قانونی شبیه به این قطعنامه را بگذراند شکست خورد. نمایندهً کشورهای روس ، چین، افریقای جنوبی و اندونزی درسازمان ملل با این استدلال که : تجاوز جنسی در طول جنگ یکی از آثار جانبی جنگ است که با کمال تاًسف اتفاق می افتد ولی خوب کاری هم نمی توان کرد بالاخره مرد، مرد است و اختیار خودش که دست خودش نیست حالا این مسئله ای نیست که سازمان ملل وقت خودش را به خاطر آن تلف کند، سعی کردند که از تصویب قانونی در این مورد جلوگیری کنند . امٌا این دفعه بر اثر فشار گروه های طرفدار حقوق بشر و وزارت امور خارجهً امریکا ظاهرآ عقیده خود را تعییر داده و مخالفتی نکردند. بنابراین تجاوز جنسی در جنگ نه تنها هیچ عمل دفاعی نیست بلکه چنانکه در قطعنامه 1820 سازمان ملل نوشته شده است خطری برای صلح و امنیت به حساب می آید.همچنان که قاچاق اسلحه، قحطی و تروریسم هم خطری بزرگ برای جهان است.

در این جا فقط مسئله درد و رنج مطرح نیست و این که چه عملی بیشترین درد را وارد می کند بلکه چه کاری وحشتناک تر است مثلآ قربانیان یک انقجار که بر اثر گذاشتن بمبی در یک اتومبیل مجروح شده اند یا قربانیان یک تجاوز دسته جمعی ؟؟ مسئله مهمی که در این رابطه مطرح است این است که این عملیات چه تاًثیری بر روی دیگران دارد، دیگرانی که مستقیمآ در جریان نبوده اند ولی قرار است که این نوع جنایات هول انگیز برای آنان پیام آور باشد.
انفجار اتومبیل به این دلیل حربهً موثری هستند که نه تنها انسان ها را مجروح می کند و می کشد بلکه احساس عدم امنیت را در همه جا تشدید می کنند و نشان می دهند که هیچ کس در هیچ جا در امنیت بسر نمی برد. تجاوز جنسی هم همین تاًثیر را دارد زیرا نه تنها فقط فرد تجاوز شده را مجروح کرده و کشته اند بلکه با این عمل یک خانواده، یک دهکده، ق
    English    فیس بوک     تماس با ما    درباره ما    اخبار    بخش های پیشین سایت    روزنامه دیواری    مبصر کلاس    مشق هفته    ویدئو - گزارش ها    کافه مونث    کتاب های اینترنتی مدرسه    کلوپ نسوان